czwartek, 13 września 2018

Cicuta – Szalej

Cicuta – Szalej

Cicuta virosa – Szalej jadowity, zwany także cykutą to nasz rodzima bylina. Organem trwałym rośliny jest bulwiaste kłącze, z którego wyrasta naga, dęta, wzniesiona, w górnej części słabo się rozgałęziająca łodyga. Liście szaleju są pierzaste. Kwiaty małe, drobne, niepozorne, barwy białej, skupione w okazałe baldachowate kwiatostany pojawiające się na szczytach pędów.
Szalej jest rośliną śmiertelnie trującą, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno się nim leczyć bez wiedzy i zgody lekarza. Ponieważ swym wyglądem przypomina nieco seler, a zapachem liście pietruszki można się nim przypadkowo zatruć. Gdyby do tego doszło natychmiast należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Występowanie: strefa klimatu umiarkowanego Europy i Azji.
Surowiec: kłącze.
Zawartość: m.in. cykutotoksynę, olejek eteryczny (a w nim cymol).
Działanie i zastosowanie: Leki przygotowane na bazie szaleju mają działanie przeciwskurczowe i uspokajające, natomiast stosowane zewnętrznie leczą grzybice skóry i egzemy.

Inne gatunki:

Cicuta douglasii – działanie i zastosowanie podobne do szaleju jadowitego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C