czwartek, 13 września 2018

Cinchona – Chinowiec (Chinowe drzewo)

Cinchona – Chinowiec (Chinowe drzewo)

Cinchona sp. – Chinowe drzewo albo inaczej chinowiec, to nazwa nie jednego, a kilku spokrewnionych ze sobą roślin:
Cinchona officinalis,
Cinchona calisaya,
Cinchona pubescens,
Cinchona ledgeriana,
Cinchona succirbura i inne. Są to tropikalne rośliny drzewiaste o wiecznie zielonych liściach z kształtu jajowatych lub jajowatolancetowatych i dość dekoracyjnych, różowych wonnych kwiatach zebranych w szczytowe wiechy. Owoc to torebka, zawierająca we wnętrzu liczne drobne nasiona.
Występowanie: Ojczyzną chinowców są tropiki i subtropiki Ameryki Południowej. Ze względu na poważne znaczenie lecznicze są one również uprawiane w innych rejonach naszego globu: w Indiach, Australii, Nowej Gwinei i Afryce.
Surowiec: kora, którą się zdejmuje z młodych dwuletnich gałązek.
Zawartość: alkaloidy chinolinowe (chinina, chinidyna, cynchonina), garbniki, trójterpeny, kwasy organiczne (m.in. chinowy) i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Najcenniejszym związkiem jest chinina, której używa się przede wszystkim do leczenia zimnicy (malarii). Zabija bowiem wszystkie szczepy Plasmodium powodujące tę chorobę. Chinina to lek, który uratował życie tysięcy ludzi jacy – zanim odkryła i uznała go medycyna europejska – nieodwołalnie musieliby umrzeć.
Prócz tego chinina ma zastosowanie w ginekologii, bowiem pobudza i wzmacnia skurcze macicy we wczesnych fazach porodu. Dalej – działa też przeciwgorączkowo i jako specyfik antyarytmiczny. Chociaż w tym ostatnim przypadku lepiej działa jednak chinidyna.
Na koniec. Odwar z kory chinowca podawany bywa w zaburzeniach trawienia, niedokwaśności, braku apetytu, stanach ogólnego osłabienia, niedokrwistości, uporczywych zaparciach, nerwobólach, anemii i skurczach mięśni.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C