czwartek, 13 września 2018

Cinnamomum – Cynamonowiec

Cinnamomum – Cynamonowiec

Cinnamomum ceylanicum – Cynamonowiec cejloński tworzy niezbyt wysokie drzewa, dorastające do 10 m. Zimozielone, podłużnojajowate liście są dość sztywne i skórzaste, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Niepozorne kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany, przyjemnie pachną.
Występowanie: południowo–wschodnia Azja.
Surowiec: kora, pozyskiwana z młodych pędów, liście.
Zawartość: olejek lotny, garbniki katechinowe, śluzy, żywice i cukry.
Działanie i zastosowanie: Z kory cynamonu usuwa się wierzchnią warstwę, suszy i miele. W ten sposób spreparowana trafia do naszych kuchni jako przyprawa zwana „cynamonem”.
Cynamonowiec stosuje się przede wszystkim jako przyprawę służącą do aromatyzowania ciast, kompotów, marmolad, sosów i innych potraw, oraz win i likierów.
Olejek cynamonowy, zawarty w korze młodych gałązek i liściach, nie tylko nadaje przyjemny zapach potrawom, które przyprawiono cynamonem, ale wykazuje także działanie dezynfekujące, likwidujące nieprzyjemne zapachy i działa bakteriostatycznie, dlatego stosuje się go w kosmetyce, głównie dodając do past do zębów i dezodorantów jamy ustnej.
Kora cynamonowca przyjmowana doustnie korzystnie oddziałuje przede wszystkim na układ trawienny, wzmacniając żołądek, korzystnie wpływając na poprawę apetytu i przyspieszając proces trawienia.
Ponadto cynamon jest silnym środkiem bakteriobójczym, szczególnie skutecznym w leczeniu duru brzusznego i gruźlicy (oczywiście pomocniczo).
Napar z 1 łyżeczki sproszkowanego cynamonu (zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut) pity 2 razy dziennie po 1/2 szklanki można zalecić jako łagodnie działający środek pomocniczy przy niestrawności, a także i w lekkim zatruciu pokarmowym. Stosuje się go również w leczeniu biegunek, nudności, wymiotów, nieżytów żołądka i jelit, a pomocniczo także w reumatyzmie.
Plantacje omawianej rośliny spotyka się przede wszystkim na południowym–wschodzie Azji.

Inne gatunki:
Cinnamomum burmannii – Cynamonowiec jawajski jest wiecznie zielonym drzewem, podobnym do cynamonowca cejlońskiego.
Występowanie: Cejlon (Sri Lanka), Indie.
Surowiec: kora.
Zawartość: olejek lotny (a w nim m.in. aldehyd cynamonowy), garbniki, śluzy, żywice i cukry.
Działanie i zastosowanie: Surowcem przyprawowym i leczniczym jest kora, którą pozyskuje się z grubych konarów i pni drzew. Kora zwinięta w laski jest gruba. Ma ona ciemno brunatną barwę. Występuje w niej przede wszystkim olejek eteryczny, ponieważ nie występuje w nim eugenol, ma inny zapach i smak niż cynamonowca cejlońskiego. Zastosowanie przyprawowe i lecznicze jest takie samo jak cynamonowca cejlońskiego.

Cinnamomum camphora – Cynamonowiec kamforowy jest drzewem osiągającym około 40 metrów wysokości. Kształtem liści przypomina laur. Powierzchnia liści jest usiana drobniutkimi punktami – magazynami wonnego olejku.
Występowanie: Ojczyzną tego cynamonowca jest Japonia i kraje Azji Południowo–Wschodniej.
Surowiec: drewno, kora i liście.
Zawartość: kamfora.
Działanie i zastosowanie: Roślina ta nie ma żadnego zastosowania w kuchni, lecz wyłącznie w kosmetyce i lecznictwie. Używa się, pozyskiwanego z drewna, kory i liści, olejku kamforowego do produkcji płynów i kremów odświeżających i dezynfekujących. Jednym ze składników owego olejku jest kamfora, substancja krystaliczna o intensywnym, ostrym zapachu. Z kamforą Europejczycy zapoznali się wcześnie, bo już w średniowieczu. Na Bliski Wschód, a stamtąd na nasz kontynent trafiła za pośrednictwem Arabów, prowadzących handel z krajami Azji Południowo–Wschodniej. Trudno osiągalna, była bardzo drogim lekarstwem. Dopiero w czasach, gdy Holendrzy dotarli w XVII wieku do Japonii (głównego producenta kamfory aż do początków XX wieku) i od roku 1641 zaczęli ją regularnie dostarczać do europejskich aptek, bardziej rozpowszechniła się w lecznictwie.
Kamforę stosuje się w lecznictwie jako środek pobudzający centralny system nerwowy, serce, stymulujący krążenie krwi w organizmie i ułatwiający oddychanie. Ponadto rozliczne preparaty przygotowane na bazie kamfory (np. maści, mazidła, olejek) służą do wcierania w ciało przy schorzeniach reumatycznych, bądź stosowane są zapobiegawczo przeciw odleżynom u ludzi obłożnie chorych.
Co mówią stare księgi?
Kamfora. Jedni zalecają użycie jej na ból zębów spróchniałych, przykładając w bawełnie; drudzy wziętą ilość kamfory na koniec noża i w dwóch łyżkach wody rozgotowawszy trzymają w ustach, po czym ból zębów wkrótce znika.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt., s. 45)

Cinnamomum cassia, syn. Cinnamomum aromaticum – Cynamonowiec wonny – cynamonowiec kasja – cynamonowiec chiński jak wszystkie inne cynamonowce jest drzewem wiecznie zielonym, dorastającym do 10–12 metrów wysokości. Liście ma z kształtu lancetowate i szczytowe, zebrane w wiechowate kwiatostany nieduże kwiatuszki.
Występowanie: Ród swój wiedzie z południa Chin i północy Indochin.
Surowiec: przyprawowy i leczniczy stanowi kora zdejmowana z dwuletnich gałązek. Wyodrębnić z niej można takie same biologicznie aktywne substancje, jak z cynamonowca sajgońskiego.
Działanie i zastosowanie: identyczne jak cynamonowca sajgońskiego. Ponadto również kasję stosuje się do leczenia nieżytu żołądka i jelit, w reumatyzmie, skąpomoczu i oziębłości płciowej (tak u kobiet, jak i u mężczyzn).

Cinnamomum iners – Cynamonowiec indonezyjski – działanie i zastosowanie takie samo jak cynamonowca cejlońskiego.

Cinnamomum loureirii – Cynamonowiec sajgoński to drzewo wiecznie zielone, o skórzastych liściach i szczytowym kwiatostanie.
Występowanie: Indochiny (głównie rośnie w Wietnamie, ale można go spotkać także w Chinach i Japonii).
Surowiec: kora.
Zawartość: olejek cynamonowy, garbniki, śluzy, żywice.
Działanie i zastosowanie: Surowiec przyprawowy i leczniczy stanowi kora o barwie od jasno– do ciemnobrunatnej.
Olejek cynamonowy, który pozyskuje się z kory młodych (dwuletnich) gałązek nie tylko nadaje przyjemny zapach potrawom, które przyprawiono nim, albo sproszkowaną korą opisywanej rośliny, ale wykazuje również działanie dezynfekujące, bakteriobójcze i bakteriostatyczne.
Kora tego cynamonowca przyjmowana doustnie wzmacnia żołądek, poprawia perystaltykę jelit i przyśpiesza proces trawienia.

Cinnamomum massoia – Cynamonowiec nowogwinejski – działanie i zastosowanie takie samo jak cynamonowca cejlońskiego.

Cinnamomum oliverii – Cynamonowiec australijski – działanie i zastosowanie takie samo jak cynamonowca cejlońskiego.

Cinnamomum tanula – Cynamonowiec indyjski – działanie i zastosowanie takie samo jak cynamonowca cejlońskiego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C