czwartek, 13 września 2018

Cirsium – Ostrożeń

Cirsium – Ostrożeń

Cirsium arvense – Ostrożeń polny to bylina. Tworzy proste, rozgałęziające się łodygi, które okrywają podługowato lancetowate liście. Są one zwykle falisto wcinane. Wierzchołki pędów wieńczą purpurowe bądź różowo purpurowe kwiaty.
Występowanie: ostrożeń można dość łatwo spotkać na terenie całego kraju, gdzie zasiedla przydroża, pastwiska, suche skłony trawiastych wzgórz.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. inulina, witamina C, olejek eteryczny i glikozydy.
Działanie i zastosowanie: Medycyna ludowa dla opisywanej rośliny ma tylko jedno zastosowanie. Otóż, w przypadku dolegliwości ze strony zatok nosowych zaleca się mycie głowy w odwarze z ziela. (wg.: Eugeniusz Kuźniewski, Janina Augustyn–Puziewicz, Przewodnik ziołolecznictwa ludowego, Warszawa 1984)

Inne gatunki:

Cirsium oleraceum – Ostrożeń warzywny to bardzo bliski kuzyn ostrożenia polnego. Jest to bylina, której organ trwały stanowi podziemne kłącze. Najłatwiej spotkać ją można na wilgotnych łąkach i w pobliżu wód. Łodygi ma wzniesione, proste, nagie, pokryte miękkimi liśćmi, które mogą przybierać różne kształty, od lirowato pierzastodzielnych, po jajowatolancetowate. Wierzchołki pędów wieńczą koszyczki kwiatowe złożone z bladożółtych kwiatów.
Występowanie: rodzima, krajowa roślina
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. inulina, olejek eteryczny, witamina C i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/3 szklanki) to środek korzystnie wpływający na proces trawienia, ułatwiający przyswajanie składników odżywczych przez organizm, pobudzający apetyt oraz poprawiający przemianę materii.

Cirsium undulatum – Ostrożeń kędzierzawy – działanie i zastosowanie zbliżone do ostrożenia warzywnego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C