czwartek, 13 września 2018

Claviceps – Buławinka

Claviceps – Buławinka

Claviceps purpurea – Buławinka czerwona to grzyb workowiec porażający kłosy żyta (czasem innych traw), z których – niczym zdeformowane ziarna – wyrastają masywne, podługowate, czarniawe z fioletowym odcieniem przetrwalniki, noszące nazwę sporyszu. Są one długie na 1–3 cm.
Występowanie: w uprawach żyta.
Surowiec: Sporysz (Secale cornutum).
Zawartość: m.in.: alkaloidy indolowe (ergotyna, ergotamina, ergotoksyna, chanoklawina, agroklawina...), aminy biogenne (histamina, tyramina), fitosterole i olej tłusty.
Działanie i zastosowanie: Ponieważ sporysz jest lekko toksyczny, nie powinno się nim leczyć na własną rękę, a zawsze za wiedzą i zgodą lekarza.
Substancje czynne, zawarte w nim, oddziałują przede wszystkim na mięśnie gładkie powodując ich skurcz, obkurczając również i naczynia krwionośne, sprawiając przez to, iż wzrasta ciśnienie tętnicze.
Leki produkowane ze sporyszu znajdują zastosowanie przede wszystkim w ginekologii, neurologii i psychiatrii. Leczy się nimi krwawienia maciczne. Wywołuje bądź wzmacnia skurcze macicy, podaje po samoistnych poronieniach i aborcji.
Ponadto także leczy się migrenę (ergotamina), i pomocniczo podaje niekiedy w przypadku zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Mają one także pewne zastosowanie w kuracjach odwykowych – uzależnienia się od alkoholu i leków psychotropowych.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C