czwartek, 13 września 2018

Citrus – Cytrusy

Citrus – Cytrusy

Rodzaj Citrus – Cytrusy obejmuje wiele drzew i krzew owocowych, których ojczyzną jest południowo–wschodnia Azja. Udomowienie cytrusów miało miejsce prawdopodobnie w Chinach, już w starożytności, ale trwałe miejsce na europejskich stołach owoce cytrusowe zdobyły dopiero w XVI – XVII wieku, kiedy to poza znanymi już wcześniej cytryną, cytronem i pomarańczą kwaśną zaznajomiono się z mandarynką i pomarańczą słodką.
Bez przesady można powiedzieć, że fascynacja owocami cytrusowymi trwa od głębokiej starożytności po dziś dzień i to nie tylko ze względu na ich walory użytkowe, ale chyba również dlatego, że są one niejako symbolem egzotyki. Tylko że cytrusy nie pochodzą z tropików, lecz z klimatu subtropikalnego, o czym nie wszyscy już chyba wiedzą.
Światowa kariera owoców z rodzaju Citrus trwa i nic nie wskazuje na to, że nastąpi jej kres. Produkcja tych owoców wzrasta z roku na rok, czego przyczyn można upatrywać w kilku czynnikach. Po pierwsze – w doskonałym smaku i aromacie tak świeżych owoców, jak i przetworów z nich, po drugie – w dużej zawartości witaminy C (chociaż pod tym względem ustępują czarnym porzeczkom, czy róży), po trzecie – w trwałości owoców okrytych grubą i odporną na uszkodzenia skórką oraz możliwości ich transportu na duże odległości, bez konieczności umieszczania natychmiast po zbiorze w chłodniach, po czwarte wreszcie – w owocowaniu przez cały rok, w przeciwieństwie do roślin sadowniczych strefy umiarkowanej, których owoce dojrzewają raz w roku, a i to nie zawsze.
Wszystkie gatunki z rodzaju Citrus są do siebie mniej lub bardziej podobne kształtem owoców, liści i kwiatów. Te ostatnie zbudowane są z niewielkiego zielonego, o kilku działkach kielicha, pięciopłatkowej korony, białej, czasem brudnoróżowej, charakteryzującej się intensywnym i bardzo przyjemnym zapachem, jednego masywnego słupka, którego podstawą jest dość szeroka zalążnia, zakończonego grubym znamieniem oraz wieńca pręcików, produkujących jaskrawożółty pyłek.
Owoc, który powstaje z zalążni, jest w botanicznym znaczeniu tego słowa jagodą, zbudowaną z segmentów (wypełnionych woreczkami sokowymi i nasionami) i okrywającej je skórki, w której można wydzielić dwie warstwy – wierzchnią, barwy pomarańczowej, żółtej lub czerwonawej, bogatą w olejki eteryczne i inne związki chemiczne nadające jej gorzki smak, oraz spodnią, miękką i białą.
Bardzo ciekawą i charakterystyczną cechą cytrusów jest ich zdolność do partenokarpicznego (bez zapylania i zapładniania kwiatów) zawiązywania owoców oraz tworzenia zarodników w nasionach (także bez udziału pyłku), wyłącznie z komórek rośliny matecznej. W przeciwieństwie do naszych drzew owocowych, z nasion których zawsze wyrastają nowe rośliny zupełnie różne od matecznej, tutaj siewki w bardzo wysokim procencie (około 95%) są i d e n t y c z n e z rośliną macierzystą. W praktyce oznacza to, że cytryna czy pomarańcza (a także inne cytrusy) wyrosła z nasienia będzie drzewem szlachetnym, rodzącym wartościowe owoce.
Nie znaczy to jednak, że gaje cytrusowe zakładane są z siewek. W rejonach towarowej uprawy cytrusów istnieją szkółki, w których siewki okulizuje się oczkami pochodzącymi z pędów wybranych, dojrzałych już drzew. Prócz tego jest prosty – chodzi o przyspieszenie kwitnienia i owocowania nowo zakładanych gajów. I to o wiele lat.
Możliwe jest również powstawanie owoców w wyniku zapylenia i zapłodnienia kwiatów, co umożliwia hodowlę nowych odmian. Zresztą wszystkie cytrusy łatwo krzyżują się między sobą.
O smaku owoców cytrusowych w głównej mierze decyduje klimat, w jakim drzewa rosną. Zbytnie upały wpływają na jego pogorszenie, dlatego najlepsze, najwartościowsze owoce pochodzą z północnej bądź też wysuniętej daleko na południe strefy, na której uprawa cytrusów jest możliwa, mimo zagrażających tam przymrozków, powodujących częstokroć poważne straty w zbiorach, a nawet w drzewostanie. Niemniej taka trochę ryzykowna uprawa jest opłacalna z tego względu, że owoce, jako smaczniejsze, łatwiej znajdują zbyt.
Równie istotne jak klimat jest nawożenie. Chociaż wpływa ono na wielkość plonu, to nadmierna ilość potasu i azotu w glebie powoduje, że owoce są niesmaczne. Należy pamiętać, że przenawożenie szkodzi nie tylko drzewom rosnącym w gruncie, lecz również i tym w doniczkach (cytrusy można bardzo łatwo uprawiać w mieszkaniach).
Na uwagę zasługują mieszańce międzygatunkowe. Chodzi tu o krzyżówki kumkwatów, nie będących cytrusami, tworzących odrębny rodzaj Fortunella, z cytrusami. Jest ich wiele, bowiem kumkwaty bardzo łatwo dają się krzyżować. Rośliny powstałe w wyniku owego zabiegu charakteryzują się przede wszystkim małym wzrostem oraz większą odpornością na choroby i szkodniki.

Gatunki:

Citrus aurantifolia – Lima – jest cytrusem najbardziej przystosowanym do warunków klimatu zwrotnikowego, znoszącym doskonale bardzo wysokie temperatury, przekraczające +40°C, jest lima. Jej owoce, chociaż znacznie mniejsze, do złudzenia przypominają cytryny. Zresztą mają takie samo zastosowanie, jak i one. Różnią się jednak aromatem i smakiem oraz mają mniej kwasu cytrynowego. Ojczyzną limy są Malaje, skąd rozpowszechniła się na inne obszary kuli ziemskiej. Jest uprawiana głównie na Karaibach, w Ameryce Środkowej, Australii i przede wszystkim na Polinezji. Najpowszechniejszym sposobem rozmnażania limy jest okulizacja.

Citrus aurantium – Pomarańcza kwaśna wywodzi się z Azji Południowo–Wschodniej. Jej wartość użytkowa jest mniejsza, gdyż owoce mają gorzko–kwaśny smak i nadają się wyłącznie na przetwory (marmolady, soki, nalewki). Ich skórka, a także i liście, zawierają w sobie duże ilości olejków aromatycznych, stąd chętnie są wykorzystywane przez przemysł perfumeryjny. Pomarańcza kwaśna rozmnaża się przez okulizację na siewkach.

Citrus aurantium ssp. bergamia – Pomarańcza bergamotka zarówno z liści, jak i z owoców – po dojrzeniu żółtych – bardzo przypomina cytrynę. Miąższ ma cierpkawo – kwaśny. Wykorzystywana jest tak samo, jak pomarańcza kwaśna. Także rozmnaża się ją jak pomarańczę kwaśną.

Citrus grandis – Pompela to istny gigant pośród cytrusów. Rodzi owoce o masie do 2 kg i średnicy ponad 12 cm, chociaż drzewka, na których wyrastają, zalicza się do małych (osiągają wysokość do 6 metrów). Owoce pompeli najbardziej przypominają budową i wyglądem grapefruity. Podobnie jak one, mogą mieć kolor skórki i miąższu albo żółty (najczęściej), albo różowy. Różnią się od grapefruitów zdecydowanie smakiem, gdyż owoce pompeli nie są gorzkie. Ojczyzną pompeli jest również Azja Południowo–Wschodnia. Tam zresztą (w Indiach, Chinach, na Półwyspie Indochińskim i na Malajach) są największe jej plantacje. Można ją rozmnażać wyłącznie przez okulizację na siewkach cytrusów albo przez odkłady powietrzne. Niezłe wyniki przynosi ablaktacja.

Citrus limon – Cytryna jest najpopularniejszym i chyba najbardziej u nas znanym cytrusem, a to pewnie z tej przyczyny, że trafiła do Europy bardzo wcześnie, bo już w wieku XI, sprowadzona przez Arabów na Półwysep Iberyjski, znajdujący się podówczas we władaniu muzułmańskich kalifów. Chińczycy znali cytryny dużo wcześniej i najprawdopodobniej oni wprowadzili je do uprawy. Owoce cytryny wykorzystuje się jako dodatek do ciast, sałatek, herbaty i różnych napojów, którym nadaje kwaśny smak i piękny aromat. Cytryna kwitnie przez cały rok i przez cały rok zbiera się z drzew dojrzałe owoce.

Citrus limon var. meyeri – Cytryna Meyera – niewielkie znaczenie, jako owoce deserowe, mogą mieć owoce tej rośliny. Są one delikatniejsze i mniej kwaśne od powszechnie u nas znanych. Wszystkie odmiany cytryn rozmnaża się z sadzonek, można je również okulizować na siewkach własnych bądź innych cytrusów i szczepić przez zbliżenie (ablaktacja).

Citrus medica – Cytron, zwany też cedratem jest najwcześniej poznaną przez Europejczyków rośliną z rodzaju Citrus. Pochodzi z Indii, lecz uprawiany był na Bliskim Wschodzie już w starożytności, na kilka wieków przed naszą erą. Z owoców cytronu wykorzystuje się nie miąższ, którego zresztą jest bardzo mało, lecz grubą aromatyczną skórkę. Nie nadaje się ona do użytku w stanie świeżym, lecz dopiero po kandyzowaniu (scukrzeniu).
Cytron ma nie tylko wartość użytkową, ale i dekoracyjną. Jest to roślina delikatna i najbardziej wrażliwa od innych cytrusów. Cedrat najłatwiej rozmnaża się z sadzonek. Jest jedynym cytrusem, którego nie zaleca się na podkładki.

Citrus mitis – Kalamondia – rośliną najbardziej spokrewnioną z limą jest kalamondia, nosząca również miano limy filipińskiej. Rodzi owoce bardzo małe, osiągające najwyżej 3 cm średnicy. Nie są one spożywane jako owoce deserowe (chociaż można je jeść świeże, bez obierania ze skórki), lecz służą do produkcji soków i dżemów o doskonałym aromacie i smaku. Kalamondię rozmnaża się przez okulizację na siewkach cytrusów.

Citrus paradisi – Grapefruit – do tej pory nie znaleziono dzikiego przodka tej rośliny i dlatego botanicy uważają, że jest on albo mutantem pompeli, albo też jej naturalnym mieszańcem z jakimś nieokreślonym bliżej cytrusem. Jako jedyny gatunek z całego rodzaju, wywodzi się nie z Azji, lecz z Nowego Świata, a konkretnie z Wysp Antylskich. Nie każdy lubi grapefruity ze względu na zawartą w nich gorycz. Wydaje się jednak, że z czasem przyzwyczaimy się do tego. Świadczy o tym fakt, że jeszcze około dwadzieścia lat temu owoce te nie cieszyły się zbytnim popytem, a dziś są chętnie kupowane. Roślina znana jest od połowy XVIII wieku. Rozmnaża się z sadzonek i przez okulizację na siewkach cytrusów.

Citrus reticulata – Mandarynka pochodzi z gorącego południa Chin, gdzie została udomowiona jeszcze w starożytności. Tworzy niezbyt wysokie drzewa, formujące symetryczne korony. Chociaż na Wschodzie znana była od bardzo dawna, w Europie i Ameryce zaczęto ją uprawiać dopiero na początku ubiegłego stulecia. Owoce różnych odmian mandarynek, chociaż różniące się między sobą wielkością, barwą skórki, a nawet miąższu, mają jedną wspólną cechę – bardzo łatwo obiera się je ze skórki i równie łatwo oddziela poszczególne segmenty (cząstki). W ciągu tysiącleci wyhodowano wiele odmian mandarynek, Sukcesem najbliższych nam czasów było uzyskanie mandarynek beznasiennych. Większość mandarynek bardzo łatwo rozmnaża się z sadzonek.

Citrus sinensis – Pomarańcza słodka, zwana również chińską. Dotarła z ojczystej Południowo–Wschodniej Azji do Europy stosunkowo późno, bowiem dopiero w połowie XVI stulecia. Zadomowiła się tu szybko i zaczęto ją uprawiać na Półwyspie Iberyjskim, w Italii i w Grecji. Właściwie, aż do początków obecnego wieku nie była tak popularna i ceniona jak mandarynka, której ogromne plantacje w Indiach, Indochinach i Chinach południowych dostarczały owoców do Europy i Ameryki Północnej. Obecnie pomarańcza zdecydowanie zdystansowała mandarynkę.
W obrębie gatunku pomarańczy słodkiej wyodrębnia się trzy grupy. Są to pomarańcze zwykłe, malinowe i pępkowe, różniące się między sobą budową zewnętrzną bądź kolorem miąższu (a także i skóry). Na nasz rynek najczęściej trafiają pomarańcze zwykłe, rzadziej pępkowe.
Ciekawą cechą tych owoców jest to, iż w fazie pełnej dojrzałości nie zawsze zmieniają barwę skórki i często pozostają zielone. Nie jest to żadna wada i nie świadczy o niższej wartości owoców.
Pomarańczę słodką rozmnaża się wyłącznie przez oczkowanie na siewkach własnych lub innych cytrusów.

Citrus tangerina x Citrus paradisi – Tangela, to mieszaniec który wyhodowano w wyniku skrzyżowania mandarynki o czerwonej łupinie i takiej samej barwy miąższu, zwanej tangerynką (Citrus tangerina) z grapefruitem. Tangela wydaje duże i aromatyczne owoce, jeszcze smaczniejsze od pomarańcz.

Citrus trifoliata, syn. Poncirus trifoliata – Pomarańcza trójlistkowa pochodzi ze środkowych Chin. Jest to jedyna roślina z rodzaju Citrus odporna na dość ostre zimy (do – 18°C) i przechodzi okres zimowego spoczynku, zrzucając liście. Tworzy krzewy, rzadko niewielkie drzewka, pokryte licznymi, ostrymi kolcami. Wydaje niewielkie, omszone, niejadalne owoce.
Bardzo łatwo krzyżuje się z innymi cytrusami i dlatego wykorzystuje się ją w hodowli mieszańców rodzących owoce deserowe. Rośliny te są bardziej od nich odporne na niskie temperatury. Ponadto siewki pomarańczy trójlistkowej są używane jako podkładki, na których szczepi się szlachetne gatunki. Pomarańcza trójlistkowa rozmnaża się przez siew, odkłady powietrzne i sadzonki (ukorzeniają się w niskim procencie)

Citrus trfifoliata x Citrus sinensis – Cytranga jest mieszańcem pomarańczy trójlistkowej i pomarańczy słodkiej. Jej owoce są trochę mniejsze od owoców tej ostatniej, nie ustępują im jednak w smaku. Po swoim dzikim przodku cytranga odziedziczyła większą odporność na niskie temperatury. Z tego też względu jest chętnie sadzona w tych rejonach, gdzie przymrozki zagrażają plantacjom.
Występowanie: Azja Południowo–Wschodnia, Antyle, w uprawie w innych częściach świata.
Surowiec: owoce, kwiaty, liście, kora, drewno i nasiona.
Zawartość: cukry, kwas cytrynowy, dużo witaminy C, a także niewielkie ilości witamin z grupy B, witaminę D i prowitaminę A. Prócz tego pektyny, flawonoidy i składniki mineralne (głównie miedź i potas).
Działanie i zastosowanie: Owoce cytrusów, prócz takiego zastosowania jak aromatyzowanie i poprawianie smaku potraw i przygotowywanie z nich bardzo smacznych, orzeźwiających napojów, jak również spożywanie na surowo, jako owoce deserowe niektórych z rodzajów, mają również niewielkie znaczenie lecznicze. Ze względu na zawartość witamin w soku świeżych owoców, można go używać do leczenia awitaminozy. Prócz tego jeszcze pomocniczo stosować w leczeniu stwardnienia tętnic. Takie zastosowanie dla owoców cytrusów znajduje medycyna oficjalna. Ludowa wykorzystuje je również w żółtaczce, kamicy moczowej, nieżycie żołądka i jelit, no i oczywiście przy szkorbucie. Wodą z dodatkiem soku cytrusowego można płukać gardło przy anginie, a zewnętrznie używać do leczenia wyprysków, grzybic (w tym ostatnim przypadku wyłącznie pomocniczo), a sokiem cytrynowym usuwać piegi.
Skórka pozyskiwana z owoców cytrusowych stosowana była dawniej jako środek wzmacniający żołądek i poprawiający trawienie. Wykorzystywano też kwiaty, korę, drewno i nasiona.
Liście uważano za dobry środek ogólnie wzmacniający i przeciwskurczowy i stosowano je w postaci naparu (1 łyżeczka do herbaty rozdrobnionego suszu na szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 10–15 minut, przecedzić, pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki). Nasiona stosowane były w leczeniu malarii, kwiaty – przede wszystkim pomarańczy – stosowano jako środek uspokajający.
Wreszcie odwar z kory lub rozdrobnionego drewna (trocin) stosowany był jako środek moczopędny. Miąższ owoców i naowocnię (skórkę) mandarynki stosuje się ponadto w leczeniu dolegliwości ze strony nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, zapalenia sutek u kobiet karmiących, a także nowotworów piersi. Owoce cytryny znów stosuje się również w leczeniu hemoroidów, pomarańczy gorzkiej w depresji, zaś bergamotki do irygacji pochwy w jej stanach zapalnych.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C