czwartek, 13 września 2018

Cola – Kola

Cola – Kola

Cola acuminata, syn.: Sterculia acuminata – Kola zaostrzona to tropikalne drzewo, wiecznie zielone, osiągające od 6 do 12 metrów wysokości. Liście ma okazałe, skórzaste, z kształtu jajowatolancetowate. Kwiaty nieduże, żółtawe, czerwono żyłkowane. Po przekwitnięciu wiążą się w owoc typu mieszka z nasionami w środku. Noszą one potoczną nazwę orzechów kola.
Występowanie: Ojczyzną omawianej rośliny są tropiki Afryki Zachodniej.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m.in. skrobia, garbniki, kofeina, kolatyna i teobromina.
Działanie i zastosowanie: Orzeszki owe mają działają pobudzające, wzmacniające, zmniejszające uczucie głodu i zmęczenia i słabe przeciwbiegunkowe.. Wyciągi z nich są dodawane m.in.: do popularnych napojów takich jak pepsi–cola i coca–cola.

Inne gatunki:

Cola anomala – działanie i zastosowanie zbliżone do koli platanolistnej.

Cola nitida syn.: Cola vera, Sterculia nitida – Kola błyszcząca to średniej wielkości drzewo, mogące osiągać wysokość do 15 metrów. Liście ma skórzaste, ciemnozielone, z kształtu jajowatolancetowate. Kwiaty natomiast żółte, czerwono żyłkowane. Po przekwitnięciu zawiązują się w owoce typu mieszka z nasionami w środku. Są one popularną używką (żuje się je) dla miejscowej ludności.
Występowanie: Jej ojczyzną jest środkowo–zachodnie pobrzeże atlantyckie w Afryce.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m.in.: skrobia, garbniki, kofeina i teobromina.
Działanie i zastosowanie: Działanie i zastosowanie owoców – takie samo jak owoców koli zaostrzonej.

Cola platanifolia, syn.: Sterculia platanifolia – Kola platanolistna to subtropikalne drzewo o czerwonawych liściach, swoim kształtem przypominających liście platanu, lub klonu.
Występowanie: Chiny
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. smoły, kwasy organiczne, alkaloidy.
Działanie i zastosowanie: Przygotowuje się na nich nalewkę alkoholową (1 część wagową liści zalać 4 częściami wagowymi spirytusu, macerować w szczelnie zamkniętym naczyniu przez 2–3 tygodnie, w razie potrzeby przyjmować na wodę lub cukier), którą zażywa się 2–3 razy dziennie. Wieczorem nie powinno się jej przyjmować. Jest to środek pobudzający, wzmacniający, słaby przeciwbólowy i rozszerzający naczynia krwionośne w mózgu.

Cola verticillata – działanie i zastosowanie zbliżone do koli platanolistnej.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C