czwartek, 13 września 2018

Coffea – Kawa

Coffea – Kawa

Coffea arabica – Kawa arabska tworzy dość wysokie drzewa o gałęziach symetrycznie i prawie prostopadle rozmieszczonych na pniu. Liście ma niezwykle dekoracyjne, owalne, zaostrzone, ciemnozielone i mocno błyszczące. Kwiaty białe, bardzo słabo, ale miło pachnące, owoce zaś tak kształtem jak i barwą przypominają wiśnie. Wewnątrz nich znajdują się po dwa nasiona.
Występowanie: pochodzi z Abisynii, skąd rozprzestrzeniła się na cały świat i obecnie uprawia się ją w prawie całej strefie tropikalnej naszego globu, a największe plantacje znajdują się w Ameryce Południowej. Skąd zatem nazwa gatunkowa „kawa arabska”? Bo właśnie jako pierwsi Arabowie docenili zalety kawy i także pierwsi zaczęli ją uprawiać.
Surowiec: nasiona.
Zawartość: Kawa jest jednym z głównych źródeł pozyskiwania kofeiny, substancji zawartej przede wszystkim w jej nasionach (chociaż także i w innych częściach rośliny), a mającej ogromne znaczenie we współczesnym lecznictwie. Jej zawartość przeciętnie wynosi około 1,2%, chociaż w nasionach niektórych odmian może dochodzić nawet do 2,6%. Prócz kofeiny występują tam jeszcze: tłuszcze, białka, garbniki i dekstryny.
Działanie i zastosowanie: Kofeinę stosuje się (w postaci rozmaitych preparatów farmaceutycznych) w przypadku migreny, dla pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, w niewydolności sercowo–naczyniowej, a także jako odtrutkę w intoksykacji pochodnymi opium i barbituranami.
Kofeina zawarta jest – chociaż w o wiele mniejszym stężeniu niż w lekach – w naparach i odwarach przygotowanych z uprażonego i sproszkowanego ziarna kakaowego i warto o tym pamiętać. W razie potrzeby można sobie bowiem zaaplikować filiżankę mocnego aromatycznego napoju.
Tutaj wszakże muszę zaznaczyć, iż picie kawy jest zabronione w niektórych dolegliwościach: w nadpobudliwości nerwowej, nadciśnieniu, stwardnieniu tętnic, bezsenności, stanach lękowych, silnej depresji, chorobach serca, nieżycie żołądka i chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Chyba nie muszę dodawać, bo rozumie się to samo przez się, iż jest absolutnie zabroniona małym dzieciom, a nie powinny jej nadużywać (a najlepiej wcale nie pić) kobiety ciężarne i matki karmiące.
Co mówią stare księgi?
Kawa. Zdrowy z samego uczucia brać miarę w jej piciu powinien, i z tego wnosić, czyli jej poprzestać lub dalszym ma mieć użyciu. Gdy na czczo się pije, przyśpiesza niektórym odchód naturalny. Po stole pije się zazwyczaj tęgą i bez mleka, dla lepszej strawności. Tęgą kawą leczy się częstokroć zawrót, ból głowy i inne dolegliwości z żołądka pochodzące; użycie jej częstokroć bywało skuteczne na mierny ból piersi, biegunki itd. Tęga kawa w równej ilości z sokiem cytrynowym, który jednak świeżo wyciśniony być powinien, każdego po filiżance zmieszawszy i na czczo z rana w łóżku zażyta, w dniu w którym przypada febra jest pewnym lekarstwem (...). Nie tęga i ciepła kawa, zwłaszcza kto jej nie pije, osłabia żołądek.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt., s. 93–94)

Inne gatunki:

Coffea arabusta – Kawa arabusta – mieszaniec robusty z kawą arabską – działanie i zastosowanie takie samo jak kawy arabskiej.

Coffea liberica – Kawa liberyjska to bliska kuzynka kawy arabskiej. Jej ojczyzną jest Afryka Zachodnia. Tworzy okazałe drzewa, osiągające długość 25–30 cm, i wydaje bardzo okazałe owoce, mogące osiągać do 3 cm długości. Działanie i zastosowanie takie samo jak kawy arabskiej.

Coffea robusta – Kawa robusta – działanie i zastosowanie takie samo jak kawy arabskiej.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C