czwartek, 13 września 2018

Coronilla – Cieciorka

Coronilla – Cieciorka

Coronilla varia – Cieciorka pstra to wieloletnia, niezbyt okazała roślina o pokładających się pędach osiągających długość od 30 do 100 cm. Okryte one są nieparzystopierzastymi liśćmi zbudowanymi z jajowatych listków o zaostrzonych. Kwiaty o barwie białoróżowej bądź białobladolila zebrane są w nadzwyczaj pięknie prezentujące się kwiatostany, typu pozornej główki, a wyrastające z kątów liści. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce w formie strąka, zawierającego w środku małe, twarde, czerwonobrunatne nasiona.
Występowanie: pospolicie na terenie całego kraju, gdzie najłatwiej spotkać ją można na przydrożach, miedzach, słonecznych stokach wzgórz i suchych łąkach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: w zielu występują – glikozyd koronilina, związki kumarynowe, saponiny, garbniki, gorycze, sole mineralne i witamina C. Z nasion natomiast wyodrębnić można glikozydy – koronilinę i hirkanozyd.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela cieciorki może być stosowany jako lek pomocniczy w kuracji nerwicy serca, bo posiada zarówno działanie uspokajające, jak i regulujące rytm serca. Napar ten działa ponadto łagodnie moczopędnie i przeciwastmatycznie.
Ponieważ cieciorka jest rośliną toksyczną, nie wolno się nią leczyć bez wiedzy i zgody lekarza.
Zatrucie objawiające się bladością, biegunką i dusznością w skrajnych przypadkach (gdzie przyjmuje się doustnie wyjątkowo dużą dawkę) może kończyć się utratą przytomności, a nawet zgonem.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C