czwartek, 13 września 2018

Corylus – Leszczyna

Corylus – Leszczyna

Corylus avellana – Leszczyna pospolita jest rozłożystym, silnie rosnącym krzewem (czasem drzewem) osiągającym do 4 metrów wysokości. Gałęzie mają ciemnoszarą korę, liście są owalne lub odwrotnie jajowate, krótkoogonkowe, ząbkowane i szorstkie.
Leszczyna jest rośliną jednopienną lecz rozdzielnopłciową, a więc na tych samych egzemplarzach wyrastają kwiaty żeńskie (maleńkie, ledwo widoczne, czerwonej barwy) i okazałe żółtobrązowe kwiatostany męskie. Owocem jest smaczny i pożywny orzech.
Występowanie: Krzew rośnie w strefie umiarkowanej i pośredniej między umiarkowaną a subtropikalną. W Polsce występuje jako podszycie w lasach liściastych i mieszanych. Z odmian szlachetnych leszczyny zakładane są plantacje towarowe.
Surowiec: Kora, liście, kwiatostany męskie i owoce (orzechy laskowe).
Zawartość: w orzechach występują: białka, cukry, olej tłusty, prowitamina A, witamina B1 i sole mineralne (fosfor i wapń); w liściach olejek eteryczny oraz glikozyd mirycytrozyd; w korze: betulina, olejek eteryczny, kwasy organiczne i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Z jąder orzechów laskowych wytłacza się doskonały olej spożywczy, przejawiający jednocześnie właściwości przeciwrobaczne. Przy jego pomocy można zwalczyć glisty pasożytujące w przewodzie pokarmowym człowieka.
Zjadanie całych, świeżych orzechów zalecane jest w wyczerpaniu psychicznym.
Z liści i kory przyrządza się odwar (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem 3–5 minut, następnie odcedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki). Lekarstwo owo jest zalecane wewnętrznie do leczenia żylaków (w tym i żylaków odbytu) oraz zaburzeń krążenia. Ten sam odwar w użyciu zewnętrznym można stosować do okładów i przymoczek na ropiejące zranienia, owrzodzenia, krosty i wypryski. Wreszcie nasiadówki w tym samym odwarze przynoszą nieco ulgi w przypadku hemoroidów.
W dawnych czasach z męskich kotkowatych kwiatostanów leszczyny sporządzano balsam działający przeciwbakteryjnie i gojąco na ropiejące rany. „Kotki” owe zalewano mocną co najmniej 40° wódką (wagowo musi być tyle samo alkoholu, co i kwiatostanów) i odstawia na 3–4 tygodnie. Później przecedzano go i używano do przemywań zainfekowanych ran.

Corylus colurna – Leszczyna turecka będąca drzewem dorastającym do 20 metrów wysokości, pochodzącym z południowo–wschodniej Europy, Azji Mniejszej i Anatolii, ma działanie i zastosowanie takie samo jak leszczyna pospolita.

Corylus maxima – Leszczyna południowa – ma działanie i zastosowanie takie samo jak leszczyna pospolita.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C