czwartek, 13 września 2018

Crambe – Modrak

Crambe – Modrak

Crambe maritima – Modrak morski, zwany także kapustą morską to roślina gałęzista, mogąca osiągać wysokość do 50 cm. Liście ma dwojakiego rodzaju – dolne okazałe ogonkowe, górne siedzące o wiele mniejsze od dolnych, mające ząbkowane brzegi. Białe kwiatuszki skupione są w groniaste kwiatostany. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu łuszczyny z jednym małym nasieniem w środku.
Występowanie: roślina europejska, którą można spotkać na wybrzeżach: atlantyckim, bałtyckim i czarnomorskim.
Surowiec: ogonki liściowe.
Zawartość: m.in. witamina C, sporo witamin z grupy B, witamina P i K, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Kapusta morska jest warzywem zupełnie w Polsce nie znanym, choć bez wątpienia godnym rozpowszechnienia i wprowadzenia do uprawy – choćby amatorskiej.
Wartość użytkową mają grube, mięsiste ogonki liściowe, które po uprzednim wybieleniu przyrządza się tak jak szparagi. Spożywanie ogonków kapusty morskiej wskazane jest w nieżycie żołądka i pomocniczo w cukrzycy.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C