czwartek, 13 września 2018

Crataegus – Głóg

Crataegus – Głóg

Crataegus oxycantha – Głóg dwuszyjkowy to silnie rosnący krzew osiągający wysokość od 3 do 7 metrów. Gałązki ma cierniste, liście odwrotnie jajowate i klapowane, kwiaty o białej barwie i miłym (przynajmniej dla mnie) zapachu, skupione są w baldachoroniaste kwiatostany. Owocem jest niezbyt duży pestkowiec, z małą ilością miąższu, o pięknej czerwonej (po dojrzeniu oczywiście) barwie.
Występowanie: Ojczyzną głogu jest umiarkowana strefa kontynentu euroazjatyckiego. W Polsce jest rośliną pospolitą.
Surowiec: kwiatostany z liśćmi, owoce.
Zawartość: flawonoidy, kwasy organiczne, związki kumarynowe i fitosterole.
Działanie i zastosowanie: Głóg posiada znaczenie lecznicze, a prócz tego można jeszcze w kuchni wykorzystać jego jadalne owoce. Napary i nalewki z kwiatostanów głogu zalecane są w chorobach serca (w tak zwanym sercu starczym, zaburzeniach rytmu, zwyrodnieniu i zapaleniu mięśnia sercowego oraz jego osłabieniu), ponadto w chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym, nerwicach wegetatywnych. Poprawiają krążenie mózgowe i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Podobne, chociaż o wiele słabsze działanie przejawiają przetwory z owoców głogu.

Inne gatunki:

Crataegus azarolus – Głóg włoski to okazały krzew osiągający wysokość nawet do 10 metrów, chociaż zwykle bywa niższy. Znane są również – ale rzadko – formy drzewiaste tej rośliny. Liście ma odwrotnie jajowate, klapowane, kwiaty białe, zebrane w kwiatostany, wonne. Po przekwitnięciu wiążą się one w okazałe owoce, dorastające do 3–4 centymetrów średnicy, żółte, oranżowożółte, lub oranżowe, jadalne owoce.
Występowanie: Jego ojczyzną jest Italia.
Działanie i zastosowanie: W owocach występują biologicznie aktywne substancje takie same, jak u dwu gatunków głogów opisanych wyżej. Mają też takie samo zastosowanie i działanie lecznicze, jak wspomniane głogi (głóg dwuszyjkowy i jednoszyjkowy).

Crataegus columbiana – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do głogu pierzastodzielnego.

Crataegus cuneata – Głóg chiński – kwaśne, smaczne owoce tego gatunku stosowane są jako skuteczny lek przeciwbiegunkowy.

Crataegus douglasii – działanie i zastosowanie zbliżone do głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego.

Crataegus mollis – działanie i zastosowanie zbliżone do głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego.

Crataegus monogyna – Głóg jednoszyjkowy to bliski krewniak opisanego wcześniej głogu dwuszyjkowego. Ponieważ obydwa gatunki są do siebie bardzo podobne, pominę opis rośliny, a wspomnę tylko, iż różni je jedynie ilość szyjek słupka. U głogu dwuszyjkowego jest ich 2–3, u jednoszyjkowego 1.
Występowanie: Chociaż głogi są bardzo pospolitymi roślinami występującymi powszechnie na terenie całego kraju, to są również chętnie sadzone w parkach, na skwerach, czy wzdłuż ulic.
Surowiec: kwiatostany z liśćmi i owoce.
Zawartość: Kwiaty i owoce głogu mają podobny skład i działanie, z tym że owoce działają słabiej niż kwiaty. Te ostatnie zawierają: fitosterole, związki kumarynowe, guaninę, acetylocholinę, kwasy (ursolowy, chlorogenowy, kawowy, krategolowy) i flawonoidy.
Działanie i zastosowanie: Z kwiatów głogu można sporządzić nalewkę oraz napar. Obydwa leki stosowane są przy nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej, przy osłabieniu i zapaleniu mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu serca, zwyrodnieniu mięśnia sercowego, oraz w tzw. „sercu starczym”.
Zarówno nalewka, jak i napar są skutecznymi środkami obniżającymi poziom cholesterolu we krwi, poprawiającymi krążenie mózgowe. Przez medycynę ludową uważane są za skuteczne środki przy nadpobudliwości nerwowej, skurczach jelit, bólach i zawrotach głowy, wreszcie jako środki ogólnie wzmacniające.
Przygotowanie nalewki: 40° wódką (której wagowo musi być 2 razy więcej niż kwiatów) zalewamy te ostatnie i na 2 tygodnie odstawiamy do maceracji. Następnie przecedzamy i mamy lek gotowy do użycia. Bierzemy w razie potrzeby po 30–40 kropli 2–3 razy dziennie na wodę lub cukier.
Przygotowanie naparu: na 1 szklankę wrzątku bierzemy 1 łyżeczkę ususzonych kwiatów i przez 15–20 minut parzymy pod przykryciem. Przecedzamy i pijemy 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki.
Odwar z suszonych owoców głogu przygotowuje się w następujący sposób: 1 łyżkę stołową owoców zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy pod przykryciem przez 10 minut, następnie przecedzamy i pijemy 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Może on zastąpić napar z kwiatów.

Crataegus pinnatifida – Głóg pierzastodzielny rodzi smaczne jadalne owoce. Są one stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zaburzeń krążenia, a poza tym w zbyt skąpym miesiączkowaniu lub jego zatrzymaniu, a ponadto w zbyt skąpym wydzielaniu żółci.

Crataegus rivularis – działanie i zastosowanie zbliżone do głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego.

Crataegus Sanguinea – Głóg krwisty – rośnie na Syberii w strefie lasostepu. Jest – ogólnym pokrojem – podobny do głogów jedno– i dwuszyjkowego, a różni się tym, że ma mniejsze kwiaty, barwy białej z purpurowymi pylnikami. Jego młode niezdrewniałe jeszcze pędy także mają barwę purpurową. Działanie i zastosowanie takie samo jak głogów jedno– i dwuszyjkowego.

Crataegus succulenta – działanie i zastosowanie zbliżone do głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C