czwartek, 13 września 2018

Crocus – Szafran

Crocus – Szafran

Crocus sativus, syn.: Crocus officinalis – Szafran uprawny, zwany także krokusem uprawnym jest byliną osiągającą wysokość od 10 do 30 cm. Z podziemnej bulwki wyrastają równowąskolancetowate liście i duże fioletowe kwiaty.
Występowanie: Ojczyzną szafranu jest wschodnia część basenu Morza Śródziemnego, skąd dostał się do innych regionów o sprzyjającym klimacie.
Surowiec: znamiona słupków.
Zawartość: krocetyna.
Działanie i zastosowanie: Część użytkową rośliny stanowią wysuszone i sproszkowane znamiona słupków bogate w żółty barwnik noszący nazwę krocetyny. Zbieranie owych znamion jest trudne i pracochłonne, dlatego przyprawa z nich produkowana jest najdroższa z wszystkich przypraw na świecie.
Używa się jej do przyprawiania i barwienia ryżu, zup, potraw z baraniny, ryb, sosów i nalewek.
Ma wszakże szafran niewielkie znaczenie lecznicze. Korzystnie oddziałuje na żołądek, lekko pobudzają wydzielanie soków trawiennych, zapobiega niestrawności i wzdęciom, oraz pozytywnie oddziałuje na wątrobę, działa napotnie, pobudza krążenie i menstruację, obniża (a raczej koryguje) ciśnienie krwi. Pomocniczo zalecany jest w depresji.

Inne gatunki:

Crocus nudiflorus – pokrewny gatunek o podobnym zastosowaniu kulinarnym (dawniej używano go jako namiastki szafranu) i leczniczym.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C