czwartek, 13 września 2018

Cydonia – Pigwa

Cydonia – Pigwa

Cydonia oblonga, syn.: Cydonia vulgaris – Pigwa pospolita to przeważnie silnie rosnący krzew, rzadziej niewielkie drzewko. Może osiągać od 1,5 do 6 metrów. Bardzo charakterystyczny jest wygląd liści tej rośliny: są one o brzegach owalnych, z góry gładkich, pod spodem zaś silnie kutnerowatych z owłosionymi ogonkami. Kwiaty, podobne do kwiatów jabłoni, w przeciwieństwie do nich wyrastają nie w pękach, lecz pojedynczo. Mają ładną różową barwę. Po przekwitnięciu zawiązują się z nich owoce, kształtem podobne, w zależności od odmiany do jabłek lub gruszek. Zależna od odmiany jest także wielkość i waga owoców dojrzewających zwykle od września do listopada, a po dojrzeniu przybierajających bladocytrynowy kolor. Pigwa jest zwykle (nie zawsze) samosterylna, co oznacza, iż nie zapyla się własnym pyłkiem (to znaczy pyłkiem kwiatów rosnących na tym samym drzewie lub też innym, lecz tej samej odmiany).
Występowanie: od Iranu do Turkiestanu.
Surowiec: owoce, nasiona.
Zawartość: w owocach – cukry, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, winowy),witamina C, garbniki, pektyny, nieco olejku eterycznego (nadającego owocom swoisty zapach), wreszcie sole mineralne (głównie żelaza i miedzi), w nasionach – związki śluzowe i tłuszcze.
Działanie i zastosowanie: Owoce pigwy, chociaż nie nadają się do bezpośredniego spożycia, bo są twarde i niesmaczne, służą jako surowiec na przetwory. Mają jeszcze i tę zaletę, iż zawierają sporo substancji korzystnie działających na nasze organizmy, pobudzają trawienie, poprawiają perystaltykę jelit.
Świeże owoce zalecane są do spożywania na surowo w przypadku niedokrwistości, natomiast świeży sok zmieszany w równych proporcjach z miodem pszczelim i zażywany po 1 łyżeczce do herbaty trzy razy dziennie, pobudza apetyt i dodatnio wpływa na proces trawienia i przemianę materii.
Z nasion przygotowuje się lekarstwo wskazane w nieżycie żołądka i jelit i nadmiernej fermentacji jelitowej. A oto przepis na jego przygotowanie: 1 część nasion łączy się z 40 częściami zimnej, przegotowanej wody i energicznie miesza (lub jeszcze lepiej potrząsa w szczelnie zamkniętej butelce), aż wydzieli się z nich kleik, konsystencją podobny do gumy arabskiej. Poza przyjmowaniem go do wewnątrz można również stosować ów kleik do kompresów i okładów w stanach zapalnych skóry, jej nadmiernym wysuszeniu i spierzchnięciu, ropiejących krostach i oparzeniach.
Licie pigwy również są środkiem leczniczym. Można używać soku wyciśniętego z nich po pół łyżeczki do herbaty 2–3 razy dziennie bądź odwaru z suszu (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, gotować od momentu zawrzenia nie dłużej niż 3 minuty, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki) jako lekarstwo przeciwkrwotoczne w przypadku krwawych biegunek oraz krwotoków z płuc.
Co mówią stare księgi?
Kawałki gruszy pigwy, w wodzie z cukrem wygotowane, tak zdrowym, jako i chorym służą. Sok z gruszy pigwowych, na tarce utartych, wyciśniony jest gorzki, lecz chłodzący i wzmacniający, gotują go z cukrem, póki się z tego treść nie zrobi (jednolita masa – A.J.S.), której w chronicznych biegunkach zażycie jest korzystne.
Sok z gruszy pigwy z wodą zażyty, nie jednemu z sił opadłemu niósł skuteczny pożytek. (...)
Ziarnka gruszy pigwy (nasiona – A.J.S.), wieloraki niosą pożytek: wrzuciwszy do ciepłej wody tych ziarenek, gdy w rozmiękają otrzymujemy rozciek lipki, mniej, lub więcej (o objętości – A.J.S.) i ziarek.
Rozciek takowy z skutkiem być może użyty w chorobie piersiowych brodawek, na odciski i guzki, na ostrość skóry po oparzeniu lub też w plastrach ściągających itd. (...)
Wewnętrznie może być użyty, roztwarzając go wodą i nieco sokiem malinowym, daje się zaś takowym, którzy omyłką zażyli truciznę, co przełykanie ciężkim czyni, takoż i tym co sobie usta i gardło sparzyli, lub czują ból z zapalenia w gardle. Doktorom znajomy jest przepis rozcieku , dla wyniszczonych i dyssynterię mających.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt.,s. 130–132).



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C