czwartek, 13 września 2018

Cynanchum – Ciemiężyk

Cynanchum – Ciemiężyk

Cynanchum vincetoxicum, syn.: Vincetoxicum hirundinaria, Vincetoxicum officinale – Ciemiężyk białokwiatowy jest byliną, tworzącą łodygi proste, wzniesione, słabo się rozgałęziające, które pokrywają liście o różnym kształcie, od jajowatych (dolnych) przez jajowatolancetowate (środkowe) do lancetowatych (górne). Kwiaty niewielkie, białe, skupione w podbaldachowate kwiatostany, pojawiają się na szczytach łodyg oraz w kątach górnych liści.
Występowanie: Roślina krajowa, którą najłatwiej można spotkać w suchych lasach sosnowych, na glebach piaszczystych i kamienistych.
Surowiec: kłącze i korzenie.
Zawartość: glikozyd wincetoksyna (asklepiadyna), olejek eteryczny, saponiny, śluz, cukry, kauczuk i trójterpeny.
Działanie i zastosowanie: Ciemiężyk jest rośliną o silnie trującym działaniu, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno leczyć się nim bez zgody lekarza.
Najpopularniejszą postacią leku jest odwar z kłącza (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 3–5 minut od zawrzenia, przecedzić i pić w razie potrzeby 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki). Odwar ów jest środkiem napotnym, wymiotnym i przeczyszczającym.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
C