piątek, 14 września 2018

Dictamnus – Dyptam


Dictamnus – Dyptam

Dictamnus albus, syn.: Dictamnus fraxinella, Fraxinella dictamnus – Dyptam jesionolistny to bylina, która tworzy proste, na ogół pojedyncze łodygi, dorastające do 120 cm wysokości, w górnej części pokryte gruczołkami, z których wydziela się silnie aromatyczny olejek eteryczny. Liście ma nieparzystopierzaste, złożone z jajowatych listków, kwiaty natomiast okazałe i bardzo dekoracyjne, o białoróżowej barwie. Po przekwitnięciu wiążą się owoce typu torebki.
Występowanie: zasiedla ogromne obszary kontynentu europejskiego i azjatyckiego, a spotkać ją można także na terenie naszego kraju.
Surowiec: kłącze.
Zawartość: m.in. alkaloidy (dyptaminę i skomianinę), olejek eteryczny o pomarańczowym zapachu i gorycze.
Działanie i zastosowanie: Odwar z kłącza dyptamu (1 łyżeczkę do herbaty zalać 1 litrem wody, gotować pod przykryciem 5–7 minut, pić po 1/4 szklanki 1 raz dziennie) zalecany jest jako środek przeciw robakom – pasożytom przewodu pokarmowego, ponadto reguluje on pracę przewodu pokarmowego, likwiduje wzdęcia i przeciwdziała uporczywym zaparciom. Stosuje się go również w leczeniu żółtaczki, artretyzmu i różyczki. Zewnętrznie zaś w świerzbie i egzemie. Dyptam wywołuje skurcze mięśni gładkich macicy, co sprawiło, iż znalazł on zastosowanie w położnictwie. Leczyć się tą rośliną można wyłącznie za wiedza i zgodą lekarza.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
D