piątek, 14 września 2018

Digitalis – Naparstnica


Digitalis – Naparstnica

Digitalis purpurea – Naparstnica purpurowa to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza wyłącznie rozetę liści, w drugim natomiast, oprócz nich także pęd kwiatostanowy, mogący dorastać do 60 cm. Kwiaty ma piękne, dzwonkowate, bardzo dekoracyjne, Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu torebki, z licznymi drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: to nasza krajowa roślina, którą na stanowiskach naturalnych najłatwiej można spotkać w górskich lasach.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. kwasy organiczne, śluz, saponozydy sterolowe i glikozydy nasercowe: gitalina, diginina, digitalina, digitoksyna i gitoksyna.
Działanie i zastosowanie: Naparstnica purpurowa ma zastosowanie w leczeniu chorób serca – wady zastawki dwudzielnej, stwardnienia tętnic wieńcowych serca, przewlekłej niewydolności sercowej, a prócz tego nadciśnienia tętniczego krwi. (wg.: P. Czikow, J. Łaptiew, Rośliny lecznicze i bogate w witaminy, Warszawa 1987, s. 243)
Ponieważ naparstnica purpurowa (a także i wszelkie inne gatunki z nią spokrewnione) jest silnie toksyczna i nie ma na nią (na wszystkie inne naparstnice także) swoistej odtrutki, wolno się nią leczyć wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.

Inne gatunki:

Digitalis ciliata – Naparstnica kaukaska dziko rosnąca na Kaukazie, mniejsza od wszystkich opisanych w tej książce gatunków naparstnic, kwitnie na bladożółto. Występują w niej takie same związki chemiczne jak w naparstnicy purpurowej, ma również takie samo jak ta ostatnia działanie i zastosowanie.

Digitalis grandiflora – Naparstnica zwyczajna to nasza rodzima bylina.Jej organem trwałym jest kłącze. Z niego to wyrastają wzniesione, proste łodygi, okryte lancetowatymi liśćmi, z których górne są siedzące, dolne zaś ogonkowe. Kwiaty omawianej rośliny są duże, dekoracyjne, jasnożółte, z brunatnymi plamami na wewnętrznej stronie płatków. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu torebki.
Występowanie: Roślina krajowa spotykana na obrzeżach lasów, widnych polanach i wśród rzadkich zarośli.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. glikozydy nasercowe, saponiny, kwasy organiczne, luteolina, inozytol oraz śluz.
Działanie i zastosowanie: identyczne jak naparstnicy purpurowej.

Digitalis lanata – Naparstnica wełnista to bylina. W pierwszym roku życia tworzy wyłącznie odziomkowe podłużnie lancetowate liście. W drugim roku ze środka owej rozety wyrasta okazały, w sprzyjających warunkach mogący dorastać do 2 m., pęd kwiatostanowy, na którym znajdują się liście dolne ogonkowe i górne siedzące. Szczyt łodygi wieńczy przepiękny kwiatostan złożony z licznych, gęsto owłosionych białym kutnerem brudnożółtych, fioletowo żyłkowanych, dzwonkowatych kwiatów. Te ostatnie po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki, z licznymi drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: jej ojczyzną są kraje Europy Południowo–Wschodniej. W naszym kraju spotyka się ją wyłącznie w uprawie.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. blisko czterdzieści glikozydów nasercowych, flawonoidy i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: identyczne jak naparstnicy purpurowej, lecz o wiele silniejsze. Jest to roślina trująca, więc można się nią leczyć wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.

Digitalis lutea – Naparstnica żółta, której ojczyzną jest Europa Zachodnia, u nas zaś – wtórnie zdziczała – spotykana bywa jedynie na Pomorzu ma działanie i zastosowanie takie samo jak naparstnica purpurowa.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
D