piątek, 14 września 2018

Dioscorea – Pochrzyn


Dioscorea – Pochrzyn

Dioscorea esculenta – Pochrzyn jadalny, jams to okazała bylina. Tworzy duże bulwy mogące osiągać wagę kilkudziesięciu dekagramów. Część nadziemna rośliny to długie zielone pędy, okryte sercowatymi, dość okazałymi liśćmi.
Występowanie: pochodzi z Indii.
Surowiec: bulwy.
Zawartość: skrobia, nieco białka, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Bulwy pochrzynu bardzo bogate w skrobię, wykorzystywane są w kuchniach tropików. Są one smaczne i pożywne. Zjada się je po ugotowaniu bądź upieczeniu. Znaczenie lecznicze opisywanej rośliny jest bardzo niewielkie, mianowicie wykorzystuje się ją do leczenia obrzęków. (wg.: P. Czikow, J. Łaptiew, Rośliny lecznicze i bogate w witaminy, Warszawa 1987, s. 266), a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, moczowego, oraz pomocniczo w leczeniu reumatyzmu.

Inne gatunki:

Dioscorea abyssinica – Pochrzyn abisyński – uprawiany w zachodniej Afryce – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu.

Dioscorea alata – Pochrzyn skrzydlaty, inaczej jams, lub ignam – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu.

Dioscorea bulbifera – Pochrzyn cebulowy – uprawiany głównie na wyspach Polinezji (zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu).

Dioscorea caucasica – Pochrzyn kaukaski spotykany jest w zachodnim Kaukazie, w Abchazji i Kraju Krasnodarskim – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu.

Dioscorea composita – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu.

Dioscorea deltoidea – Pochrzyn deltowaty pochodzi z Indii, Nepalu, Afganistanu, Birmy i Chin – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu.

Dioscorea floribunda – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu.

Dioscorea hispida – uprawiany od Indii po Filipiny, ma działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne, żółciopędne oraz rozszerzające naczynia krwionośne. Stosuje się go w leczeniu m.in.: dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego, zapalenia żołądka i jelit, bolesnego miesiączkowania, zapalenia górnych dróg oddechowych, artretyzmu, reumatyzmu i kaszlu.

Dioscorea hypoglauca – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyznonu, stosuje się go także do leczenia zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, moczowego i pomocniczo reumatyzmu.

Dioscorea macrostachya – zawiera diosgeninę i służy przede wszystkim do produkcji środków antykoncepcyjnych.

Dioscorea mexicana – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyzonu.

Dioscorea nipponica, syn.: Dioscorea polystachiaPochrzyn japoński to pnącze rosnące na Dalekim Wschodzie, gdzie spotyka się je w lasach nad Amurem i w Kraju Chabarowskim, w północnych Chinach, Korei i Japonii – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyzonu.

Dioscorea opposita, syn.: Dioscorea batatas – Pochrzyn chiński rosnący w Chinach, Japonii i Korei – ma zastosowanie zbliżone do pochrzynu jadalnego, poza tym wpływa regenerująco na śledzionę, żołądek, płuca i nerki, stosuje się go w astmie, biegunce, czyraczności, częstomoczu, cukrzycy i reumatyzmie.

Dioscorea pentaphylla – uprawiany od Indii po Filipiny – zastosowanie zbliżone do pochrzynu jadalnego.

Dioscorea quaternata – gatunek północnoamerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak Dioscorea hispida.

Dioscorea rotundata – uprawiany w zachodniej Afryce i Ameryce Południowej – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyzonu.

Dioscorea spiculiflora – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyzonu.

Dioscorea sylvatica – zawiera dioskorynę i dioscynę, będące produktem wyjściowym do syntezy kortyzonu.

Dioscorea trifida – Pochrzyn trójdzielny – uprawiany w Ameryce Łacińskiej – zastosowanie zbliżone do pochrzynu jadalnego.

Dioscorea villosa – gatunek północnoamerykański – działanie i zastosowanie takie samo jak Dioscorea hispida.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
D