piątek, 14 września 2018

Dracena – Dracena


Dracena – Dracena

Dracena draco – Dracena właściwa zwana potocznie smokowcem lub smoczym drzewem to dość wysokie, bo osiągające 18–20 metrów wysokości, drzewo. Liście ma wielkie, z kształtu mieczowate, natomiast kwiaty małe, dzwonkowate, o białej barwie z wyraźnym zielonkawym odcieniem, zebrane są one w wiechowate kwiatostany. Po przekwitnięciu wiążą się żółte owoce typu jagody.
Występowanie: Ojczyzną smokowca są Wyspy Kanaryjskie, chociaż teraz można go spotkać w uprawie i w innych regionach świata, tam gdzie sprzyjają jej warunki klimatyczne i glebowe.
Surowiec: Liście.
Zawartość: prowitamina A, witamina C (bardzo mało), ponadto substancje żywicowe i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Napar z liści ma wyłącznie zastosowanie zewnętrzne, przemywa się nim zropiałe i trudno gojące się rany, oraz krosty i wypryski.
Identyczne znaczenie i zastosowanie ma „smocza krew”, czyli sok wypływający ze zranionego pnia. Tenże sok znajduje również zastosowanie w kosmetyce.

Inne gatunki:

Dracena fragrans – Dracena wonna, inaczej smokowiec wonny to niewielkie drzewko, dorastające do 5–6 metrów wysokości. Ma ogromne (osiągające 1 metr długości) lancetowate liście. Kwiaty bardzo podobne do kwiatów wcześniej opisanej krewniaczki. Po przekwitnięciu wiążą się one w oranżowoczerwonawe owoce typu jagody.
Występowanie: tropiki Czarnego Lądu.
Surowiec: liście.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak draceny właściwej.

Dracena mannii – Dracena Manna to roślina, której młodziutkie liście spożywa się jako jarzynę, nie ma ona właściwości leczniczych, a wyłącznie dietetyczne.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
D