piątek, 14 września 2018

Drosera – Rosiczka


Drosera – Rosiczka

Drosera rotundifolia – Rosiczka okrągłolistna to owadożerna bylina. Tworzy ona okrągławe liście, w które chwyta owady dostarczające jej – po strawieniu – azotu. Pędy ma nagie, zwieńczone gronami drobnych, niedekoracyjnych kwiatuszków, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki z nasionami w środku.
Występowanie: występuje na kwaśnych podmokłych glebach, głównie na torfowiskach. W Polsce rzadka.
Surowiec: ziele.
Zawartość: ferment proteolityczny, kwasy organiczne, enzymy i glikozydy.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 2 szklankami wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 10–15 minut, następnie przecedzić i pić 2 razy dziennie po 1/4 szklanki) to środek przeciwkaszlowy i wykrztuśny, słaby uspokajający, przeciwmiażdżycowy i słaby moczopędny, łagodzący skurcze prócz tego korzystnie wpływający na procesy trawienne i przemianę materii. Jest on bardzo skuteczny w astmie, zapaleniu oskrzeli i kaszlu, pomocniczo można stosować go w nieżycie żołądka i jelit, oraz chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Inne gatunki:

Drosera linearis – działanie i zastosowanie zbliżone do rosiczki okrągłolistnej.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
D