piątek, 14 września 2018

Durio – Durian


Durio – Durian

Durio zibethinus – Durian właściwy to wielkie drzewo, osiągające do 40 metrów wysokości. Liście ma z kształtu eliptycznolancetowate. Kwitnie na biało, białożółtawo, bądź żółto. Kwiaty zebrane są okazałe kwiatostany. Po przekwitnięciu wydają duże, jajowate, ważące około 3 kg owoce, których zielona skórka pokryta jest miękkimi kolcami. Pozwolę sobie zacytować co na temat durianu piszą Gabriele i Peter Colditz:
Wewnątrz [owoców] znajdują się ułożone rzędem nasiona wielkości kasztanów, otoczone soczystym miękkim miąższem o barwie śmietankowej. Skórka tego owocu jest w tonacji kolorów: od zielonego do żółtozielonego, pokryta grubymi kolcami. Wydziela przenikliwy, bardzo nieprzyjemny zapach. (...)
Kleista osnówka nasion ma owocowo–korzenny smak, którego aromat przypomina nieco cebulę (zgniłą – przyp. A.S.) i wanilię. Mimo cuchnącej zgniłą cebulą skórki (miąższu też – przyp. A.S.), owoc ten jest niezwykle lubiany w krajach swego występowania. Należy go spożywać natychmiast po rozłupaniu”. (Gabriele i Peter Colditz, Owoce egzotyczne, z języka niemieckiego przełożył Adam Grabowski, Warszawa 1995, s.34). Jadalne są też po uprażeniu i nasiona.
Występowanie: południowo–wschodnia Azja.
Surowiec: owoce, nasiona.
Zawartość: białka, cukry, witaminy, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Owoce durianu nie posiadają znaczenia leczniczego, a wyłącznie dietetyczne, spożywanie miąższu szczególnie zaleca się w diecie odchudzającej.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
D