czwartek, 20 września 2018

Eugenia – Goździkowiec

Eugenia – Goździkowiec

Eugenia caryophyllata, syn.: Jambosa caryophyllata, Eugenia aromatica, Syzygium aromaticum – Goździkowiec korzenny to drzewo osiągające 10–12 metrów wysokości. Jest to jedna z wcześniej przez człowieka udomowionych roślin przyprawowych, która była znana i ceniona w wysoko cywilizowanych państwach Wschodu – Indiach i Chinach – już w starożytności. Liście goździkowca są zimozielone, z kształtu eliptycznolancetowate, błyszczące. Kwiaty natomiast niezbyt duże, o czerwonawym kielichu i różowobiałej koronie, skupione są na szczytach gałązek w baldachokształtne kwiatostany.
Występowanie: Jego ojczyzną są Moluki, a jest uprawiany w Indiach, na Molukach, w Afryce, Indonezji i na Cejlonie (Sri Lanka).
Surowiec: suszone pączki kwiatowe, znane u nas jako goździki.
Zawartość: m.in. olejek lotny, którego głównym składnikiem jest eugenol, i salicylan metylowy, garbniki i śluzy.
Działanie i zastosowanie: Goździki jako przyprawa mają dość wszechstronne i różnorakie zastosowanie, można ich bowiem używać do przyprawiania słodkich potraw, kompotów owocowych, sosów, niskoprocentowych napojów alkoholowych, ale także niektórych warzyw, dziczyzny, baraniny, ryb.
Znaczenie lecznicze goździków jest natomiast niewielkie i ograniczone. Pozyskiwany z nich bowiem olejek lotny, jak i same pączki kwiatowe, stosowane są jako bardzo skuteczny środek antyseptyczne i przeciwbólowe w praktyce stomatologicznej dalej – stosowane bywają w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit, nudności, wymiotów, zaburzeń erekcji i impotencji wtórnej, a także jako specyfiki antyseptyczne i wywołujące skurcze macicy. Goździki są bardzo skuteczne w leczeniu nadmiernej fermentacji jelitowej.

Inne gatunki:

Eugenia brasiliensis, syn.: Eugenia dombeyi – Goździkowiec brazylijski to niewielkie drzewo, dorastające do 6–8 metrów wysokości. Liście ma z kształtu jajowatoeliptyczne. Niewielkie i niedekoracyjne kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści. Po przekwitnięciu wydają czerwone (szkarłatne) owoce typu jagody, z kilkoma nasionami wewnątrz.
Nie jest to roślina lecznicza, a wyłącznie dietetyczna. Wykorzystuje się owoce, które są wonne i jadalne, zarówno na surowo, jak i w postaci przetworów. Ich spożywanie jest wskazane w diecie odchudzającej.

Eugenia uniflora – Goździkowiec jednokwiatowy – pitanga to niezbyt okazałe drzewo, dorastające zwykle do 6–7 metrów wysokości. Liście ma na ogół lancetowate, chociaż mogą mieć także kształt jajowaty. Niewielkie i niedekoracyjne kwiaty wyrastają w kątach liści. Owocem jest ciemnoczerwona (do prawie czarnej) żebrowana jagoda, z nielicznymi nasionami w środku.
Nie jest to roślina lecznicza, a wyłącznie dietetyczna. Bardzo smaczne są owoce, które spożywa się – zwykle – na surowo. Zalecane są w diecie odchudzającej.
Pozwolę sobie zacytować co na temat wspomnianych owoców piszą Gabriele i Peter Colditz:
Warto wiedzieć: Pitanga jest spokrewniona z goździkowcem korzennym. Jej owoce przypominają kształtem turban. Soczysty i miękki miąższ smakuje najlepiej, gdy owoc jest całkiem dojrzały. Jeśli chcemy je ugotować, musimy uprzednio wyjąć pestki, inaczej całość przejdzie ich cierpkim smakiem.” (Gabriele i Peter Colditz: dz. cyt., s.30).



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
E