wtorek, 25 września 2018

Helianthus – Słonecznik

Helianthus – Słonecznik

Helianthus annuus – Słonecznik zwyczajny to okazała, bardzo piękna roślina roczna. Tworzy masywne, szorstko owłosione, wzniesione i słabo się u wierzchołków rozgałęziające łodygi pokryte dużymi, także szorstko owłosionymi, sercowatymi liśćmi. Imponujące wrażenie robią żółte, ogromne kwiaty, po przekwitnięciu wiążące się w owoce typu niełupki.
Występowanie: pochodzi z Ameryki Północnej, w uprawie na całym świecie.
Surowiec: nasiona, olej, płatki kwiatowe, ziele.
Zawartość: saponozydy trójterpenowe, flawonoidy, karotenoidy, cholina, betaina, ksantofil.
Działanie i zastosowanie: Olej słonecznikowy, wyciskany z owych nasion jest skutecznym środkiem przeciwmiażdzycowym i winien być stale obecny w naszej diecie.
Napar z płatków kwiatowych lub wywar z ziela stosuje się w lekkich stanach gorączkowych, gruźlicy płuc, zaburzeniach trawienia i bezsoczności, a pomocniczo w malarii. Zewnętrznie zaś na stłuczenia, krwiaki, w trądziku młodzieńczym, w świądzie skóry i odbytu. Spożywanie świeżych nasion zalecane jest w infekcjach oskrzelowych.

Inne gatunki:

Helianthus tuberosus – Słonecznik bulwiasty – topinambur – bulwy to różne nazwy tej samej rośliny.Jest to bylina, której organ trwały stanowią niewielkie podługowate bulwki. Pędy ma proste, wzniesione, dorastające do 8—220 cm. Liście z kształtu jajowate o zaostrzonych końcach, mają piłkowane brzegi i szorstką powierzchnię.
Kwiaty nie są nazbyt imponujące, bo przeciętnie osiągają 5 cm średnicy. Są żółte i dekoracyjne. Po przekwitnięciu zawiązują się owoce typu niełupki. W Polsce często nie dochodzi do kwitnienia.
Występowanie: ród swój wiedzie z Ameryki Północnej. W innych regionach świata, o sprzyjających dla niej warunkach klimatycznych i glebowych, znajduje się w uprawie.
Surowiec: podziemne bulwki.
Zawartość: m.in. skrobia, nieco cukrów, białka, witaminy z grupy B (niewiele) i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Bulwki podziemne są jadalne i po ugotowaniu lub upieczeniu można je spożywać.Bulwki posiadają znaczenie dietetyczne i niewielkie lecznicze, ich spożywanie wskazane jest w chorobach nerek i pęcherza moczowego.
Płatki kwiatowe mogą być stosowane do okładów na stłuczenia, krwawe wybroczyny i otarcia naskórka.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
H