wtorek, 25 września 2018

Hibiscus – Ketmia

Hibiscus – Ketmia

Hibiscus esculentus – Ketmia jadalna, zwana także piżmianem jadalnym, lub bamią to roślina rocznamogąca osiągać 100–120 cm wysokości. Liście rośliny w ogólnym zarysie są jajowate, 3–7–klapowe. Okazałe dekoracyjne kwiaty barwy żółtej z czerwonymi plamkami ukazują się w kątach liści.
Występowanie: Jej ojczyzną jest Afryka i Indie. W uprawie natomiast znajduje się także i w innych regionach globu ziemskiego, wszędzie tam, gdzie warunki klimatyczne i glebowe są dla niej sprzyjające.
Surowiec: owoce.
Zawartość: prowitamina A, witamina C, śladowe ilości białka, kwasy organiczne, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Właśnie niedojrzałe owoce mogą być spożywane jako jarzyna po uprzednim ugotowaniu ich lub uduszeniu. Przygotowuje się z nich także zupy. Owoce owe można jeszcze, przez suszenie, konserwować do późniejszego spożycia.
Owoce zbiera się, gdy są one jeszcze niedojrzałe, a osiągają długość od 4 do 6 cm. Owoce większe i całkowicie dojrzałe są bezwartościowe, ponieważ nie nadają się już do spożycia.
Spożywanie owoców ketmii zalecane jest w dietach odchudzających.

Inne gatunki:

Hibiscus moscheutos – lekkie zaburzenia trawienia.


Hibiscus oculiroseus – zaburzenia żołądkowo–jelitowe.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
H