wtorek, 25 września 2018

Hieracium – Jastrzębiec

Hieracium – Jastrzębiec

Hieracium pilosella – Jastrzębiec kosmaczek to roślina niepozorna, dorastająca do 5–30 cm wysokości. Łodygę ma prostą, nagą, wyrastającą ze środka różyczki lancetowatych, albo odwrotnie jajowatych, z wierzchu nagich, w spodzie kutnerowatych liści. Kwiaty wyrastające na szczytach łodyg są dość ładne, żółte. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu niełupki.
Występowanie: to nasza rodzima, krajowa bylina, którą można spotkać na piaszczystych łąkach, przydrożach, suchych zboczach wzgórz i w widnych lasach sosnowych.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. pochodne kumaryny, gorycze, żywice, garbniki, śluzy i kwas kawowy.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem, przecedzić, w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) zalecany jest jako dość skuteczny środek łagodzący bóle wątroby i leczący nieżyt jelit.
Medycyna ludowa stosowała go także jako specyfik przeciwkrwotoczny, skuteczny w krwiopluciu i nadmiernych krwawieniach menstruacyjnych astmie, kaszlu, zapaleniu nerek, pęcherza moczowego, brucellozy oraz biegunki.
Zewnętrznie tego samego naparu można używać do przemywania zainfekowanych ran, a także jamy ustnej i dziąseł w ich stanach zapalnych.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
H