wtorek, 25 września 2018

Humulus – Chmiel

Humulus – Chmiel

Humulus lupulus – Chmiel zwyczajny jest okazałą byliną, pnączem, którego niezbyt grube pędy mogą osiągać do 5 metrów długości, wspinając się ku życiodajnemu słońcu po podporach jakie stanowią pnie, czy gałęzie krzewów. Liście owej rośliny są dość okazałe, dłoniaste, 3–5–klapowane, szorstkie. Ponieważ jest rośliną dwupienną, na jednych egzemplarzach wyrastają wyłącznie niepozorne kwiaty męskie, na innych zaś tylko żeńskie, po przekwitnięciu wiążące się w owocostany o wyglądzie niedużych, zielonkawych, bardzo przyjemnie gorzko – balsamicznie pachnących szyszek.
Występowanie: Ojczyzną chmielu jest cała umiarkowana strefa półkuli północnej, gdzie napotkać go można na obrzeżach lasów, w widnych zaroślach, a czasem nawet w pobliżu ludzkich siedzib (w tym nawet i na terenie miast). Roślina ta znajduje się również w uprawie.
Surowiec: szyszki, lupulina – czyli gruczołki chmielowe.
Zawartość: olejek eteryczny, kwasy organiczne, gumy, żywice, flawonoidy, garbniki, trójterpeny, prowitamina A, witamina C. Lupulina natomiast zawiera: żywice, tłuszcze i substancje woskowe.
Działanie i zastosowanie: Chmiel jest rośliną użytkową wykorzystywaną przy produkcji piwa, posiadającą również właściwości lecznicze. Chmiel jest lekarstwem o dość sporym i różnorakim działaniu. Najpopularniejszym i najłatwiejszym do przygotowania w warunkach domowych lekiem jest napar z szyszek. Przygotowuje się go tak: 1 łyżkę stołową suszu zalewa się 1 szklanką wrzącej wody i parzy pod przykryciem przez 15–20 minut; po przecedzeniu zaś pije – w razie konieczności oczywiście – po 1/4 szklanki 2–3 razy dziennie.
Napar ów przejawia spore i skuteczne działanie uspokajające, wzmacniające, moczopędne, przeciwbólowe i rozkurczowe. Zalecany jest w bezsenności, stanach lękowych, wyczerpaniu psychicznym, nadpobudliwości seksualnej i nieregularnym miesiączkowaniu. Pomaga nawet w całkowitym zatrzymaniu menstruacji, spowodowanym względami emocjonalnymi (np. lękiem przed niechcianą ciążą) i wyczerpaniem nerwowym.
Ten sam napar skutkuje w leczeniu rozmaitych dolegliwości przewodu pokarmowego, od wzdęć poczynając, przez niestrawność, nadmierną fermentację jelitową, niedokwaśność, na nieżytach żołądka i jelit kończąc.
Ponieważ herbatka z szyszek chmielu przejawia działanie moczopędne, można ją pić – wyłącznie pomocniczo – w chorobach nerek. Wreszcie, może być jeszcze stosowana – oczywiście również wyłącznie pomocniczo – w kuracji gruźlicy płuc i bólów głowy o podłożu migrenowym.
Czysta lupulina natomiast znalazła zastosowanie w leczeniu zbyt wczesnego wytrysku nasienia, spowodowanego zaburzeniami emocjonalnymi.
Odwar z szyszek chmielowych (2–3 garści suszu na 2–3 litry wody, gotować pod przykryciem 5–7 minut) dolewamy do kąpieli przynosi ulgę reumatykom, oraz dość skutecznie uwalnia od wyprysków, wrzodów, ropiejących krost i egzem.
Medycyna ludowa napar z szyszek stosuje nie tylko jako środek uspokajający, ale także ogólnie wzmacniający, czyszczący krew, leczący zapalenie nerek, żółtaczkę i dolegliwości ze strony śledziony. Ponadto jeszcze jako specyfik wzmacniający apetyt i poprawiający przemianę materii, likwidujący niestrawność i przeciwbiegunkowy.
Maści przygotowywane na bazie szyszek, a ostatecznie także mocny napar, mają niewielkie znaczenie w leczeniu gruźlicy skóry i pozytywnie wpływają się na gojenie się ran.
Co mówią stare księgi?
W użyciu lekarskim chmiel ma właściwości ogrzewające, wzmacniające żołądek i podług innych nieco narkotyczne. W większej porcji zażyty sprawuje ból głowy, zatwardzenie, osłabia żołądek i opóźnia obieg krwi (...)
W uporczywych wrzodach i ranach używa się chmiel sposobem następującym: spora garść chmielu warzy się w kwarcie wody; do odwaru dodaje się sadła lub oleju oraz tyle mąki owsianej, aby się zrobiła nieco gęsta bryja; ta ułożona na płatku, przykłada się bezpośrednio na ranę lub wrzód; boleść się uśmierza, rana się oczyszcza, nie szerzy się dalej, i znosi dalsze opatrzenie szarpią łagodnemi maściami; maść z lupuliny i sadła zaleca się jako środek łagodzący okropne boleści w ostatnim periodzie raka. Następujące lekarstwo z chmielu na katar okazało się skuteczne. Weź garnek gliniany (można go zastąpić słoikiem typu twist–off – A.J.S.), napełnij go chmielem, nalej kwasem zbożowym, jakiego pospólstwo za napój używa, nakryj denkiem i zamaż ciastem szpary (zamiast: mocno zakręć słoik – A.J.S.); wstaw do gorącego pieca na godzin 4, aby się należycie uważył, idąc spać, otwórz garnek, postaw przed sobą, okryj głowę chustą, aby się para z niego nie rozchodziła na strony; trzymaj tak pół godziny, przez noc ustąpi najsilniejszy katar.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 384–385)

Humulus americanus – zewnętrznie w chorobach skóry i trudno gojących się ranach.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
H