środa, 26 września 2018

Juglans – Orzech


Juglans – Orzech

Juglans nigra – Orzech czarny to potężne drzewo, dorastające do 50 metrów. Charakterystyczne jest to, iż kora pni i starych konarów jest czarniawa i mocno spękana. Jednoroczne przyrosty ma z lekka omszone. Liście ma nieparzystopierzaste, składające się nawet z ponad 20 listków. Kwiaty omawianej rośliny są prawie identyczne niż kwiaty orzecha włoskiego, owoce natomiast z kształtu – od gruszkowatych do prawie kulistych, ich skorupa jest barwy czarnej, karbowana.
Występowanie: wywodzi się z Ameryki Północnej
Surowiec: owoce, liście, kora.
Zawartość: w owocach – białko, tłuszcze, prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina E, P, i sporo żelaza; w liściach i korze – flawonoidy, garbniki (dość dużo), witamina C, kwasy organiczne.
Działanie i zastosowanie: Jądro „słodkie”, bardzo smaczne, zjadane na surowo stosuje się w leczeniu stwardnienia tętnic.Odwar z liści – najlepiej świeżych – jest doskonałą płukanką do włosów, które wzmacnia, nadaje im siłę i połysk, a także miękkość. Odwar z liści i kory stosuje się w leczeniu nieżytów żołądka, przeciw zakażeniom grzybiczym i pasożytniczym. Wyciąg z orzecha czarnego stosuje się w leczeniu łuszczycy i opryszczki.

Inne gatunki:

Juglans cinerea – Orzech szary to dość okazałe drzewo, mogące osiągać wysokość do 20 i więcej metrów. Kora pnia i starych konarów ma kolor szary i jest mocno spękana. Liście – nieparzystopierzaste. Budowa kwiatów – jak u wszystkich orzechów. Owoc (razem z zieloną łupiną) jest duży bo osiągający długość do 10, a czasem nawet i 12 centymetrów. Sam orzech ma czarną barwę i jest podługowato bruzdowany.
Występowanie: Jego ojczyzną jest kontynent północnoamerykański.
Działanie i zastosowanie: zastosowanie owoców takie samo jak orzecha czarnego; napar z liści – zewnętrznie – jako środek przeciwzapalny i słaby grzybobójczy.

Juglans cordiformis – Orzech sercowaty wiodący swój ród z Japonii – działanie i zastosowanie owoców takie samo jak orzecha czarnego; napar z liści – zewnętrznie – jako środek przeciwzapalny i słaby grzybobójczy.

Juglans major – działanie i zastosowanie owoców takie samo jak orzecha czarnego; napar z liści – zewnętrznie – jako środek przeciwzapalny i słaby grzybobójczy.

Juglans manshurica, syn.: Juglans mandschurica – Orzech mandżurski w porównaniu ze swoimi kuzynami nie jest zbyt wysokim drzewem, bo dorasta tylko 20 metrów. Na starszych egzemplarzach kora pni i grubych konarów ma barwę od ciemnoszarej po prawie czarną.
Jak u wszystkich orzechów liście ma nieparzystopierzaste. Co do kwiatów, to są bardzo podobne jak kwiaty orzecha włoskiego (i innych gatunków także).
Występowanie: Jego ojczyzną jest – jak na to wskazuje nazwa gatunkowa – Mandżuria, północne rejony Chin, rosyjski Daleki Wschód i Korea.
Surowiec: liście, owoce.
Zawartość: w owocach – białko, tłuszcze, prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina E, P, i sporo żelaza; w liściach – flawonoidy, garbniki (dość dużo), witamina C, kwasy organiczne.
Działanie i zastosowanie: zastosowanie owoców takie samo jak orzecha czarnego; napar z liści – zewnętrznie – jako środek przeciwzapalny i słaby grzybobójczy.

Juglans regia – Orzech włoski to piękne, okazałe drzewo owocowe. Dorasta do 30 metrów wysokości. Koronę ma gęstą, rozłożystą, potężne konary i pień. Liście okazałe, nieparzystopierzaste, kwiaty natomiast dwojakiego rodzaju – męskie i żeńskie. Te ostatnie po przekwitnięciu wiążą się w smakowite owoce typu orzecha o gorzko cierpkiej zielonej naowocni i „słodkim” jądrze.
Występowanie: Azja Mniejsza i Iran, w Polsce w uprawie od setek lat.
Surowiec: owoce, zielona naowocnia, liście, kora korzeni.
Zawartość: w owocach – m.in. białko, tłuszcze, prowitamina A, witaminy B1, E, P, sole mineralne (kobalt i żelazo); w naowocni, liściach i korze korzeni – m.in.: witamina C, juglon, olejek eteryczny, kwasy organiczne (elagowy i kawowy), flawonoidy i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Jądra spożywane na surowo mogą być pomocniczo stosowane w leczeniu stwardnienia tętnic.Poważniejszy surowiec leczniczy stanowią jednak nie one, lecz zielona naowocnia. Odwar z naowocni zalecany jest jako środek zabijający glisty pasożytujące w przewodzie pokarmowym człowieka.
Odwar z liści (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem około 5 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 1/4 szklanki) to środek zalecany do leczenia stwardnienia tętnic, uporczywej biegunki, (ale także i zaparć) niezbyt nasilonych wewnętrznych krwotoków, a także przewlekłych nieżytów żołądka i jelit, przewlekłego kaszlu, kamicy nerkowej, anemii, astmy.
Ten sam odwar stosuje się zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła w ich stanach zapalnych, a także dodaje się do kąpieli w przypadku ropiejących zranień i owrzodzeń, jak również nadmiernej potliwości.
W przypadku gruźliczych zmian na skórze, można miejsca dotknięte chorobą przemywać nalewką alkoholową na łupinach bądź liściach. Przygotowuje się ją tak: 1 część wagową liści lub łupin zalewamy 4 częściami 40° wódki czystej i umieściwszy w szczelnie zamkniętym naczyniu ustawiamy w miejscu ciepłym na okres 15–20 dni. Później płyn zlewamy, przecedzamy i mamy gotowy do użycia.
Nalewka na niedojrzałych owocach (2 garście młodziutkich orzechów wraz z łupinami zalewamy 1/2 czystej co najmniej 40° wódki czystej i macerujemy w miejscu ciepłym przez okres około 10 dni) to skuteczny środek zalecany przy bólach żołądka i wątroby. Przyjmuje się go w razie potrzeby po 30–40 kropli z 1/4 szklanki przegotowanej wody o temperaturze pokojowej.
Świeże owoce, lub – jeszcze lepiej – olej orzechowy przyjmowany doustnie, ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych.
Wreszcie, na zakończenie, wspomnieć trzeba, iż włosy myte w odwarze z liści orzecha nabierają pięknego połysku, stają się też miękkie i puszyste.
Co mówią stare księgi?
... Liście okazały się nader skutecznemi przeciw ranom wrzodowatym uporczywym. W tym celu robi się z nich z dodatkiem cukru mocny odwar, macza w nim papier i ciepło przykłada na wrzody, poczem obwiązane bandażem zostawia przez trzy dni. Albo wrzód obmywa się tym odwarem i okłada świeżym liściem. Albo li też wrzód zasypuje się proszkiem z liści suszonych i liściem świeżym okłada. (...) Kora świeżo zdjęta wewnętrzna, oczyszczona z wierzchniej twardej, wielkości grosza miedzianego (może być wielkości grosza współczesnego – A.J.S.) przyłożona pod szczękę, naciąga bąbel i przez to uśmierza ból zębów.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 93–94).



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
J