czwartek, 27 września 2018

Lilium – Lilia

Lilium – Lilia

Lilium candidum – Lilia biała, znana jako przepiękna roślina ozdobna, od wieków goszcząca w naszych ogrodach, a dzisiaj – jak wszystkie lilie zresztą – przeżywająca swój renesans, była ongiś wykorzystywana w lecznictwie. Wszakże nim przejdę do tego, kilka słów o samej roślinie.
Jest to dość okazała bylina, mogąca osiągać do 150 cm wysokości. Jej organ trwały to podziemna cebula. Cebula owa jest łuskowata, o żółtawej barwie jajowatym kształcie. Liście lilii białej są równowąskolancetowate. Łodygę ma sztywną, wzniesioną i u wierzchołka zwieńczoną licznymi dużymi kwiatami skupionymi w luźne grona.
Kwiaty lilii są barwy białej – stąd nazwa gatunkowa rośliny – okazałe, ale niezwykle delikatne. Pachną przepięknie, mocno, słodkawo. Stanowią symbol dziewictwa, niewinności, piękna, i to już od wieków.
Występowanie: Pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Surowiec: kwiaty.
Zawartość: olejek eteryczny, sole mineralne, witaminy.
Działanie i zastosowanie: Lilia biała, chociaż dzisiaj już zupełnie zapomniana jako roślina lecznicza i niewykorzystywana, miała jeszcze kilkadziesiąt lat temu niewielkie zastosowanie.
Otóż świeżych, zmiażdżonych liści i płatków kwiatowych używano do sporządzania okładów na drobne zranienia, których gojenie się przyspieszały w sposób widoczny. Podobnych okładów można też było używać na stłuczenia, otarcia naskórka i obrzęki spowodowane urazami mechanicznymi.
Ze świeżych płatków kwiatowych (zmieszanych z wodą w stosunku 1:8) przyrządzano tak zwaną wodę liliową, którą uzyskiwano w wyniku destylacji owej mieszanki.
Woda liliowa służyła do pielęgnowania skóry twarzy, którą czyniła delikatną i oczyszczała ją z krost, wyprysków i skaz.

Napary i odwary z płatków kwiatowych i cebul stosuje się zewnętrznie na oparzenia, odmrożenia, ropnie i wrzody.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L