czwartek, 27 września 2018

Linaria – Lnica

Linaria – Lnica

Linaria vulgaris – Lnica pospolita to pospolita bylina.W związku z tym, iż posiada tak zwane „korzenie wędrujące” dość łatwo i dość szybko może zasiedlić spory obszar, niezależnie od zwyczajnego rozmnażania się przez wysiew nasion.
Z owych korzeni, które stanowią organ trwały opisywanej rośliny wyrastają proste, wzniesione i rzadko się rozgałęziające łodygi, mogące osiągać od 20 do 50 cm wysokości. Liście lnicy są małe, drobne, lancetowate. Kwiaty zaś natomiast dość spore, dekoracyjne i uderzająco podobne do kwiatów wyżlinu – lwiej paszczy i mają jasnożółtą barwę.
Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu torebki z wieloma drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: Pospolita roślina krajowa, która najczęściej rośnie ona na przydrożach i miedzach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. flawonoidy (linaryna, pektolinaryna), pektyny, fitosterol, alkaloid D i L–peganina, witamina C, kwasy organiczne, śluz i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Postacią leku jest napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić po 1/4 szklanki 2–3 razy dziennie), zalecany w wielu dolegliwościach i chorobach: rwie kulszowej, kamicy moczowej i nerkowej, puchlinie wodnej, przeroście gruczołu krokowego (tzw. prostata), chorobach nerek, wątroby, śledziony, pęcherza i zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Wreszcie – o czym należy powiedzieć – herbatka owa ma jeszcze działanie przeczyszczające.
Napar z lnicy ma również zastosowanie zewnętrzne. Stosuje się go do przemywań, przymoczek w stanach zapalnych skóry, spojówek, kobiecych narządów rodnych. Wreszcie – do nasiadówek w bolesnych, wypadających z odbytu hemoroidów.

Inne gatunki:

Linaria canadensis – Lnica kanadyjska – gatunek amerykański, zewnętrznie stosuje się tak jak lnicę pospolitą.


Linaria dalmatica – Lnica dalmatyńska – działanie zbliżone do lnicy pospolitej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L