czwartek, 27 września 2018

Lycopodium – Widłak

Lycopodium – Widłak

Lycopodium clavatum – Widłak goździsty to bylina o czołgających się pędach. Pędy widłaku pokryte są gęsto drobniutkimi, równowąskolancetowatymi listkami. Wierzchołki pędów wieńczą białe, okazałe kłosy zarodnikowe.
Występowanie: Umiarkowana strefa klimatyczna Europy i Azji, widłak rośnie w lasach sosnowych i na wrzosowiskach. Obecnie podlega w Polsce ścisłej ochronie.
Surowiec: leczniczy stanowią pędy oraz zarodniki widłaka.
Zawartość: m.in. związki tłuszczowe i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Zarodników owych można – według zaleceń medycyny ludowej – używać jako zasypki na miejsca zranione i oparzone. Wyciągi wodne z pędów stosowane są w leczeniu chorób układu moczowego i zapalenia trzustki.

Lycopodium selago, syn.: Huperzia selago to roślina niewielka, wieloletnia, zimozielona, o pokroju krzaczastym. Pędy rośliny osiągają długość 5–25 cm, a są one gęsto pokryte spiralnie na nich ułożonymi listami. Roślina rozmnaża się przez wysiew zarodników.
Występowanie: Europa i Azja na obszarach leśnych, w północnych rejonach kontynentów, dochodząc do granicy tundry, ale także i w Karpatach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: alkaloidy (selagina, likopodyna, pseudoselagina, selagina, akryfolina), flawonoidy, glikozydy.

Działanie i zastosowanie: Jeśli ktoś wypije wywar z ziela, potem napije się alkoholu (wódki, wina czy piwa) wywoła bardzo nieprzyjemne reakcje organizmu. Pojawią się niemiłe objawy, takie jak ślinotok, silne poty, drżenie mięśni, osłabienie. Wodne wyciągi z ziela opisywanej rośliny mogą mieć pewne znaczenie w leczeniu alkoholizmu, ale nie wolno ich stosować bez wiedzy i zgody lekarza.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L