czwartek, 27 września 2018

Lycopus – Karbieniec

Lycopus – Karbieniec

Lycopus europaeus – Karbieniec pospolity to niezbyt okazała bylina. Karbieniec tworzy łodygi kanciaste, proste, wzniesione, pokryte eliptycznymi liśćmi o grubo piłkowanych („karbowanych”) brzegach. Kwiaty ma drobne, niepozorne, różowej barwy, skupione w nibyokółki w kątach liści. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu rozłupni.
Występowanie: umiarkowana strefa klimatyczna Europy i Azji, gdzie porasta stanowiska o glebie bogatej w wilgoć.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. gorycze, garbniki, kwasy organiczne i nieco olejku eterycznego.
Działanie i zastosowanie: Najpospolitszą postacią leku jest napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki).
Napar ów zalecany jest do leczenia ciężkich nerwic, depresji, stanów lękowych, ale także i niedoczynności tarczycy. Pomocniczo używa się go jako specyfiku wzmacniającego mięsień sercowy.

Inne gatunki:

Lycopus americanus – Karbieniec amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do karbieńca wirginijskiego.

Lycopus asper – ma działanie zbliżone do karbieńca wirginijskiego.

Lycopus lucidus – gatunek azjatycki stosuje się w bardzo nieprzyjemnych dolegliwościach, kiedy chory nie może utrzymać stolca i moczu.

Lycopus uniflorus – pomocniczo w dolegliwościach sercowych.


Lycopus virginicus – Karbieniec wirginijski stosuje się (w postaci wyciągów z ziela) jako lek przeciwkaszlowy, zmniejszający krzepliwość krwi, pomocny w zbyt obfitym miesiączkowaniu, i jako środek wzmacniający akcję serca, stosowany w częstoskurczu na tle nerwicowym.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L