sobota, 29 września 2018

Menispermum – Miesięcznik dahurski, Menispermum, „Bluszcz amurski”

Menispermum – Miesięcznik dahurski, Menispermum, „Bluszcz amurski”

Menispermum dahuricum – Miesięcznik dahurski, Menispermum, „Bluszcz amurski” to niezbyt okazałe pnącze, które oprócz nazwy, nie ma nic wspólnego z bluszczem pospolitym (Hedera helix). Nasz bohater jest byliną, której organ trwały stanowi długie kłącze, z licznymi cienkimi korzonkami. Bluszcz amurski jest rośliną dwupienną, co oznacza iż na jednych egzemplarzach wyrastają wyłącznie kwiaty męskie, a na innych wyłącznie żeńskie. Kwiaty zebrane są po około 30 w szczytowe gęste kwiatostany. Kwiaty są drobne, niepozorne, zielonkawobiałe. Na żeńskich egzemplarzach zawiązują się groniaste owocostany, złożone z kulistych, czarnych, bardzo dekoracyjnych owoców. Od kwitnienia w maju do dojrzałości owoców upływa około czterech miesięcy. Owoce są silnie trujące!!!
Występowanie: Daleki Wschód. Jego ojczyzną jest Kraj Nadmorski i południowe regiony wschodniej Syberii.
Surowiec: przede wszystkim kłącze, w mniejszym stopniu część nadziemna (ziele). Nie ma znaczenia czy zbiera się je z egzemplarzy męskich, czy żeńskich.
Zawartość: tak w kłączu, jak i w zielu występuje od 0,5 do 1% alkaloidów – ksynomeniny i akutuminy.
Działanie i zastosowanie: Bluszcz amurski ze względu na jego poważne właściwości lecznicze można wykorzystywać w kuracjach zwalczających nadciśnienie tętnicze.
Chociaż bluszcz amurski jako roślina lecznicza został odkryty przez medycynę europejską stosunkowo niedawno, od wieków był znany i wysoko ceniony przez tybetańskich lamów. Był też oczywiście wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej.
W celach leczniczych winno przyjmować się 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki bądź to naparu przygotowanego z 1 łyżeczki do herbaty rozdrobnionego ziela i szklanki wrzątku (parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut), bądź odwaru sporządzonego z 1 łyżeczki sproszkowanego kłącza i szklanki wody (gotować pod przykryciem przez 5–7 minut, odstawić na 1/2 godziny do „naciągnięcia”, ponownie podgrzać, przecedzić i dopiero pić).
Ze względu na toksyczne właściwości bluszczu amurskiego, nie powinno się używać tej rośliny na własną rękę, a wyłącznie za wiedzą i zgodą lekarza.

Inne gatunki:


Menispermum canadense – Miesięcznik kanadyjski, „Bluszcz kanadyjski” – gatunek północnoamerykański, działanie i zastosowanie podobne do „bluszczu amurskiego”.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M