piątek, 28 września 2018

Mahonia – Mahonia

Mahonia – Mahonia

Mahonia aquifolim – Mahonia pospolita to zimozielony krzew dorastający do 1 metra wysokości. Pędy ma sztywne, liście również sztywne, błyszczące, złożone z pięciu – siedmiu listków o kolczastych brzegach. Niepozorne żółte kwiaty zebrane są w grona. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu jagody, o barwie granatowoczarnej, po wierzchu pokryte niebieskawym nalotem.
Występowanie: Pochodzi z Ameryki Północnej
Surowiec: korzenie, kora korzeni i owoce.
Zawartość: m.in.: kwasy organiczne, trochę cukrów, gorycze, sporo pektyn, prowitamina A, witaminy C, E, sole mineralne i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Przetwory z owoców mahonii zalecane są w leczeniu przeziębienia, grypy i anginy, jako środek przeciwgorączkowy, pomocniczo w reumatyzmie, jak również w niedokwaśności i dla poprawienia trawienia.
Wyciągi z korzeni i kory korzeni mają działanie żółciopędne, odtruwające (usuwają z organizmu toksyny rożnego pochodzenia), a stosuje się je (tj. wyciągi z korzeni) przede wszystkim w wirusowym zapaleniu wątroby typu B, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego, biegunce.

Inne gatunki:

Mahonia fremontii – działanie i zastosowanie zbliżone do mahonii pospolitej.

Mahonia haematocarpa – działanie i zastosowanie zbliżone do mahonii pospolitej.

Mahonia nervosa – działanie i zastosowanie zbliżone do mahonii pospolitej.

Mahonia repens – Mahonia rozesłana – działanie i zastosowanie zbliżone do mahonii pospolitej.

Mahonia trofoliata – działanie i zastosowanie zbliżone do mahonii pospolitej.

Mahonia wilcoxii – działanie i zastosowanie zbliżone do mahonii pospolitej.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M