piątek, 28 września 2018

Magnolia – Magnolia

Magnolia – Magnolia

Magnolia grandiflora – Magnolia wielkokwiatowa to wysokie drzewo o dużych skórzastych liściach i równie okazałych kwiatach czerwonej barwy.
Występowanie: pochodzi z Ameryki Północnej.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny, alkaloidy i flawonoidy.
Działanie i zastosowanie: Na bazie liści magnolii wielkokwiatowej można przygotować dość skuteczny lek nasercowy.

Inne gatunki:

Magnolia acuminata – wyciągi alkoholowe z kory mają zastosowanie w leczeniu malarii i obniżania gorączki.

Magnolia liliiflora, syn.: Magnolia quinquepeta – Magnolia czerwonokwiatowa pochodząca z Azji działa uspokajająco, przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo, obniża ciśnienie krwi, poza tym stosuje się ją w leczeniu przeziębienia, nieżytu nosa i zapalenia zatok. Surowiec leczniczy stanowią kwiaty.

Magnolia officinalis – Magnolia lekarska – surowiec stanowią kora i kwiaty – stosuje się do leczenia nadciśnienia tętniczego, bólów żołądka, biegunki, a także jako specyfiku uspokajającego, bakteriobójczego i przeciwgrzybiczego.

Magnolia tripetala – wyciągi alkoholowe z kory mają zastosowanie w leczeniu malarii i obniżania gorączki.

Magnolia virginiana, syn.: Magnolia glauca – Magnolia wirginijska – to północnoamerykański gatunek o działaniu napotnym, ogólnie wzmacniającym, przeciwzapalnym, stosowanym w leczeniu reumatyzmu, dny, malarii i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych – surowiec stanowi kora.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M