piątek, 28 września 2018

Macleaya – Makleja

Macleaya – Makleja

Macleaya microcarpa – Makleja drobnoowocowa to dość okazała roślina z rodziny makowcowatych. Tworzy okazałe „krzewy”, których organem trwałym są ciemnopomarańczowe kłącza osiągające długość do 40 cm. Same „krzewy” dorastają do 2,5 metra wysokości. Liście tej rośliny także są okazałe, długoogonkowe, z kształtu okrągławe, głęboko zatokowo ząbkowane, osiągają długość do 20–30 cm. Na wierzchołkach pędów pojawiają się – skupione w gęste miotlaste kwiatostany – drobne, niepozorne kwiatuszki różowej barwy. Owoce są również niepozorne, czarniawe.
Roślina zawiera w sobie pomarańczowy sok mleczny i wydziela niezbyt przyjemny zapach mysiego moczu. Kwitnienie ma miejsce w lipcu–sierpniu, natomiast dojrzewanie owoców następuje dość szybko, bo już wczesną jesienią.
Występowanie: centralne Chiny.
Surowiec: kłącza z korzeniami, ziele.
Zawartość: znaczna ilość alkaloidów izochinolinowych, takich jak: sangwinaryna, chelerytryna, protopina i inne.
Działanie i zastosowanie: Medycyna chińska nalewkę z 1 części (wagowej) suszonego i rozdrobnionego kłącza lub suszonego ziela i 3 części czystego spirytusu zaleca w stanach skurczowych dróg żółciowych, zastoju żółci, skurczach jelit, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i kamicy żółciowej. A zewnętrznie w chorobach skórnych, czyraczności i jako środek insektobójczy, z tym że zewnętrznie winno się używać nie nalewki lecz odwaru (1 łyżka stołowa suszonego kłącza lub ziela na 1 szklankę wrzątku, gotować pod przykryciem 3–5 minut) do przemywań i okładów. Tego samego odwaru można także używać w grzybicach oraz do irygacji i nasiadówek przy rzęsistkowym zapaleniu sromu, pochwy, szyjki macicy i cewki moczowej.
Leczenie taką nalewką, jak i odwarem jest możliwe tylko za wiedzą i zgodą lekarza, ze względu na toksyczność maklei.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M