piątek, 28 września 2018

Malus – Jabłoń

Malus – Jabłoń

Malus silvestris – Jabłoń domowa jest naszym rodzimym gatunkiem, który jako jeden z wielu dał początek niemniej licznym odmianom uprawnym, szlachetnym, których liczba przekroczyła już dziesięć tysięcy. Sądzę, iż nie ma potrzeby opisywania tego, jakże pospolitego u nas drzewa owocowego, dlatego od razu przystąpię do omówienia jego właściwości dietetycznych i leczniczych.
Występowanie: strefa umiarkowana Europy i Azji.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m.in. kwasy organiczne, pektyny, garbniki, olejki eteryczne, cukry, prowitamina A, witamina C oraz sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Wskazane jest zjadanie dużej ilości surowych jabłek jako środka pomocniczego w leczeniu żółtaczki.
Są one także doskonałym środkiem wzmacniającym dla rekonwalescentów, a także osób wyczerpanych fizycznie i psychicznie. A oto stary XIX–wieczny przepis na specyfik z nich:
2–3 jabłka średniej wielkości zalewa się wodą i dotuje na wolnym ogniu przez godzinę. Później odcedza się je, wyciska przez płótno, dodaje do tego trochę tartego chleba, kilka łyżek wina gronowego oraz cukru do smaku i ową mieszaninę zjada. Kuracja winna trwać 7–8 dni.
Świeże jabłka systematycznie spożywane po 2–3 razy dziennie sprawiają, iż stajemy się odporniejsi i nie tak łatwo zapadamy na przeziębienie.
Jabłka pieczone i zjadane po 2–3 na czczo, popite szklanką letniej, przegotowanej wody, leczą lekkie zaparcia. Natomiast ciepłe powidła (po 2 łyżki stołowe 3 razy dziennie) z jabłek dzikich są dobrym środkiem przeciwbiegunkowym.
Herbatka z obierek jabłecznych pita 3 razy dziennie po 1 szklance ma niewielkie działanie przeciwbólowe i jest wskazana pomocniczo w leczeniu choroby reumatycznej oraz do płukania jamy ustnej i gardła w ich stanach zapalnych i w anginie.
Wreszcie na koniec wspomnieć muszę i o zewnętrznym zastosowaniu jabłek. Otóż miazga z odmian o kwaskowym smaku leczy wypryski skórne i dodatkowo korzystnie wpływa na cerę.

Inne gatunki:

Malus baccata, syn.: Pyrus baccata – Jabłoń syberyjska – jabłoń jagodowa jest rośliną na tyle interesującą, że warto zacytować, co na jej temat pisze Józef Gerald-Wyżycki:
Ojczyzną drzewa tego jest Syberya południowa. (...) Drzewo to, a raczej krzew, urasta w naszym klimacie do wysokości stóp 15 i pół stopy grubości. Kora popielato–brunatna, gładka, liście u dołu opatrzone dwiema lancetowatymi równowąskiemi przysadkami. Szypułki jednokwiatowe 1–2 calowe, po kilka w gronko zebrane; kwiaty białe, przyjemnie pachnące, kwitną w maju. Owoc – jabłuszka wielkości sporej wiśni, zrazu zielone, gdy dojrzeją żółte, z jednej strony pięknie zarumienione (...) dojrzewa w październiku. Miąższ owoców żółtawo–różowy, smak ma kwaskowtay, przyjemny.
Jabłuszka dojrzałe marynują się z cukrem lub miodem; i służą na desert lub do pieczystego. Sok wyciśniony używać się może do zaprawy ponczu, lub zwyczajnego napoju.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 71)
Można dodać tylko to, że działanie i zastosowanie jabłoni syberyjskiej jest takie samo, jak jabłoni domowej.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M