sobota, 29 września 2018

Mespilus – Nieszpułka

Mespilus – Nieszpułka

Mespilus germanica – Nieszpułka zwyczajna to ciernisty krzew (rzadziej niewielkie drzewko), mogący osiągnąć najwyżej 6 m wysokości. Liście tej rośliny mają kształt lancetowaty, kwiaty są dość duże, białe. Po przekwitnięciu zawiązują się z nich owoce kształtem nieco przypominające gruszki. Mają nieciekawą, brunatną barwę i są dość twarde.
Występowanie: Jej ojczyzną jest wschodnia część basenu Morza Śródziemnego: Bałkany i Azja Mniejsza.
Surowiec: owoce.
Zawartość: m.in. kwasy organiczne, pektyny, garbniki, olejek eteryczny o swoistym zapachu, cukry, prowitamina A, witamina C oraz sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Spożywanie owoców zalecane jest – oczywiście pomocniczo – w żółtaczce. Są one również bardzo dobrym środkiem wzmacniającym dla rekonwalescentów oraz osób wyczerpanych tak fizycznie, jak i psychicznie.

Owoce nieszpułki najsmaczniejsze są po ulężeniu. Można z nich także robić i przetwory. A oto najprostszy przepis: Dojrzałe, dorodne owoce obieramy ze skórki, kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne i wkładamy do wrzątku, w którym obgotowujemy je przez 3–4 minuty. Następnie wyjmujemy je z wody i ułożywszy w słoikach, zalewamy syropem sporządzonym z 1 litra wody i 1,5 kg cukru, zakręcamy i pasteryzujemy przez 15–20 minut.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M