niedziela, 30 września 2018

Nymphaea – Grzybienie

Nymphaea – Grzybienie

Nymphaea alba – Grzybienie białe zwane także „liliami wodnymi” (chociaż z właściwymi liliami nie mają nic wspólnego) należące do rodziny grzybieniowatych, to przepiękne, o ogromnej wartości dekoracyjnej, rośliny wodne. Organem trwałym grzybieni są kłącza pełzające po mulistym dnie jezior bądź stawów. Z kłączy owych wyrastają na długich, wystających ponad powierzchnię wody, ogonkach, skórzaste, okrągławojajowate i u nasady głęboko wcięte liście oraz piękne białe (a u odmian wyhodowanych przez człowieka także i o innych kolorach) kwiaty, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu torebki, z licznymi nasionami w środku.
Występowanie: rozległe obszary Europy i Azji, odznaczające się klimatem umiarkowanym.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: m.in. alkaloidy – nufarydyna, nufaramina i nufamina, dalej – flawonoidy, glikozyd nimfeina, kwasy organiczne i śluzy.
Działanie i zastosowanie: Przypuszcza się, iż nufarydyna może posiadać właściwości przeciwrakowe. Spośród sprawdzonych właściwości grzybieni na uwagę zasługują: odwar z kłączy tamuje krwawienia i zdecydowanie obniża popęd płciowy. Wszakże nie powinno się nim leczyć bez uprzedniej konsultacji z seksuologiem, on tylko bowiem może stwierdzić, czy są w danym przypadku wskazane i ewentualnie ustali dawkowanie.

Inne gatunki:

Nymphaea candida – Grzybień północny to roślina wodna, podobna do grzybienia białego. Kłącze tej rośliny pełza po dnie zbiorników wodnych, zaś skórzaste liście pływają na powierzchni. Kwiaty, choć niezbyt duże są jednak bardzo piękne, o barwie żółtej lub czerwonej. Jest to roślina zarówno trująca (w dużych dawkach) jak lecznicza.
Występowanie: roślina krajowa.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: alkaloid nimfeina, glikozyd nimfalina, flawonoidy oraz sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Nimfalina jest lekiem nasercowym, który wolno używać wyłącznie za zgodą i pod kontrolą lekarza.

Nymphaea coerulea – Grzybień niebieski znajduje zastosowanie w leczeniu chorób nerek, moczowodów i pęcherza moczowego.

Nymphaea lotus – Grzybień egipski – bulwy, kwiaty, nasiona stosuje się w leczeniu uporczywych biegunek, niestrawności, bólów żołądka, hemoroidów, stanów zapalnych żołądka i jelit, krwiomoczu.


Nymphaea odorata – Grzybień wonny – kłącza znajdują zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych oskrzeli, gruźlicy płuc, zapalenia żołądka i jelit, prostaty, pochwy, spojówek, a także uporczywych biegunek, czerwonki i chorób nowotworowych.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
N