środa, 26 września 2018

Quercus – Dąb

Quercus – Dąb

Quercus patraea – Dąb bezszypułkowy jest bardzo pięknym, długowiecznym drzewem dorastającym do 40 metrów wysokości. Pień ma masywny, gruby i takie same konary.
Dęby są drzewami pięknymi i długowiecznymi, które można spotkać nie tylko w lasach (dziko rosnące), ale także w miejskich parkach, gdzie chętnie się je sadzi. Dla naszych przodków dąb był rośliną świętą, a gaje dębowe pełniły takie same funkcje jak chramy – modlono się w nich i składano ofiary siłom nadprzyrodzonym.
Liście dębu bezszypułkowego są dość okazałe, bo osiągają długość 12 cm. Z kształtu są odwrotnie jajowate, pierzastowrębne, sztywne, skórzaste, osadzone na długich ogonkach. Kwiaty rozdzielnopłciowe są drobne i niepozorne. Żeńskie pojedyncze, ale częściej zebrane po kilka, męskie natomiast skupione w kłosowate zwisające kwiatostany. Z kwiatów żeńskich po przekwitnięciu wiążą się owoce, potocznie zwane żołędziami, a w rzeczywistości będące orzechami. Są one osadzone w zdrewniałych miseczkach wyrastających z gałęzi na bardzo krótkich, prawie niewidocznych szypułkach i stąd wzięła się nazwa gatunkowa rośliny. Drewno dębu – niezwykle twarde i trwałe, odporne na gnicie, cenione jest w stolarstwie, meblarstwie oraz jako materiał budowlany.
Występowanie: strefa umiarkowana Europy i Azji, w Polsce pospolity.
Surowiec: kora, żołędzie, oraz dębianki – galasy, czyli narośla pojawiające się na liściach po ich nakłuciu przez owada z rodziny galasówkowatych.
Zawartość: Z kory wyodrębnić można m in.: garbniki (do 20%), kwasy fenolowe, flawonoidy, trójterpeny i związki żywicowe. W żołędziach zaś najwięcej jest skrobi i garbników. Z dębianek pozyskuje się taninę.
Działanie i zastosowanie: Medycyna ludowa dla dębów ma różnorakie zastosowanie. Odwary z młodych żołędzi, sproszkowanej kory bądź młodych gałązek (1 łyżeczkę suszu zalać 1 szklanką wody, gotować pod przykryciem 3–5 minut od zawrzenia, przecedzić, pić w razie konieczności 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) zalecane są w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wzdęciach spowodowanych nadmierną fermentacją jelitową, częstomoczu, nazbyt obfitych krwawieniach menstruacyjnych, krwotokach z przewodu pokarmowego, krwiopluciu, również do przemywania trudno gojących się ran.
Z zupełnie dojrzałych żołędzi produkuje się namiastkę kawy, która posiada właściwości lecznicze i dietetyczne. Jest ona dość smaczna.
Wyłuskane z twardej łupinki, rozdrobnione i wysuszone żołędzie praży się (upala) tak samo jak ziarno kawowe. Wskutek owego zabiegu zostają one uwolnione od goryczy i garbników, a skrobia zmienia się w dekstrynę.
Napój przygotowany z 1 łyżeczki sproszkowanych, uprzednio poddanych opisanej obróbce żołędzi to dobry środek przeciwbiegunkowy i ogólnie wzmacniający. Skuteczny ponadto w leczeniu węzłów chłonnych. Prócz tego wzmacnia on żołądek, korzystnie wpływa na przebieg procesów trawiennych i ułatwia przyswajanie składników pokarmowych przez organizm. Jedynym niebezpieczeństwem jest to, iż „kawa” owa, nadużywana, może spowodować zaparcie. Dawniej stosowano ją ponadto do leczenia chorób skórnych, chorób śledziony i osłabienia nerwowego.
Co mówią stare księgi?
Żołądź, kora i liście, należą do zbioru skutecznych lekarstw. Już Dioskorides i Galen mocy ściskającej w liściach, korze dębowej, i jej żołędzi doszli, dlatego używali ich w wodzie gotowanych, w dyssynteriach, krwi pluciu i innych chorobach z osłabienia naczyń pochodzących. Kora i liście w wodzie gotowane, mogą służyć na zatrzymanie biegunek bardzo upartych, na krwi plucie i urynowania krwiste (krwiomocz), na febry, i na umocnienie powszechne nerwów: na ten koniec, dość jest wziąć garść liści, kory zaś ususzonej, i przetłuczonej, albo lepiej zmielonej, łyżkę dobrą i gotować w półtorej kwarty wody, do zostania połowy i pić choćby trzy razy na dzień (...) po łyżce z początku, a po kilku dniach podwoić zażycie za każdym razem. (...) Można także z kory robić kąpiele, z niewielkim skutkiem na umocnienie części jakowych, osobliwie po ciężkich reumatyzmach, lub też po chorobach i na wzmocnienie sił nerwowych. Dosyć będzie wziąć jej do gotującej się wody, na jedną kąpiel garść jedną, lub dwie najwięcej.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 63–64)

Inne gatunki:

Quercus alba – Dąb biały to piękne, okazałe drzewo, dorastające do 30 metrów wysokości. Koronę ma okrągłą, na pniu i starych gałęziach mamy korę szarobrązowawą, jasną i złuszczającą się płatami. Liście ma odwrotniejajowate, kwiaty i owoce (żołędzie) podobne do kwiatów i owoców innych dębów.
Występowanie: Jego ojczyzną są wschodnie stany USA.
Surowiec: kora, liście, owoce.
Zawartość: Z kory wyodrębnić można m in.: garbniki (do 20%), kwasy fenolowe, flawonoidy, trójterpeny i związki żywicowe. W żołędziach zaś najwięcej jest skrobi i garbników
Działanie i zastosowanie: Tak samo jak u dęby bezszypułkowego, jak i szypułkowego owoce opisywanej rośliny są jadalne (wykorzystuje się je jako namiastkę kawy naturalnej). Kora i liście stosowane są jako środki przeciwbiegunkowe, mające także zastosowanie w leczeniu hemoroidów. Odwar z liści oczyszcza skórę, a ponadto działa wzmacniająco dla ludzi wyczerpanych fizycznie i psychicznie.

Quercus echinata – Dąb burgundzki – działanie i zastosowanie zbliżone do dęby bezszypułkowego i szypułkowego.

Qercus gambelii – działanie i zastosowanie zbliżone do dęby bezszypułkowego i szypułkowego.

Quercus infectoria – śródziemnomorski gatunek, zawierający aż 60% garbników, ma identyczne działanie i zastosowanie jak dąb bezszypułkowy.

Quercus robur – Dąb szypułkowy najbardziej podobny jest do opisanego wyżej dębu bezszypułkowego. Od tego ostatniego różni się pokrojem korony (jest nieco mniej rozłożysty), trochę kształtem liści, które są odrobinę szersze, krótkoogonkowe, podłużnie odwrotnie jajowate i pierzastowrębne. Dalej – owocami, które chociaż kształtem prawie identyczne z owocami dębu bezszypułkowego, to jednak różnią się tym, że ich miseczki osadzone są na długich szypułkach.
Występowanie: strefa umiarkowana Europy i Azji, w Polsce pospolity.
Surowiec: kora, żołędzie, oraz dębianki – galasy, czyli narośla pojawiające się na liściach po ich nakłuciu przez owada z rodziny galasówkowatych.
Zawartość: Z kory wyodrębnić można m in.: garbniki (do 20%), kwasy fenolowe, flawonoidy, trójterpeny i związki żywicowe. W żołędziach zaś najwięcej jest skrobi i garbników. Z dębianek pozyskuje się taninę.
Działanie i zastosowanie: Kora dębowa ma działanie przeciwzapalne i ściągające, w związku z czym odwarów z niej używa się zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.
Wywar z 1 łyżeczki do herbaty sproszkowanej kory i 1 szklanki wody (gotować pod przykryciem około 5 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić po 1/4 szklanki wody 2–3 razy dziennie) jest dobrym środkiem przeciwbiegunkowym. Używa się go również przy leczeniu nieżytów żołądka i jelit.
W stanach zapalnych gardła, jamy ustnej i dziąseł używamy tego samego wywaru do płukania. Ponadto stosuje się go w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Natomiast mocniejszy wywar, z 4 łyżek stołowych kory i 1 litra wody, może służyć do leczenia nadmiernej potliwości stóp, do nasiadówek przy wypadających żylakach odbytu, do przemywania odmrożeń i oparzeń oraz do kąpieli leczniczych w przypadkach niezbyt poważnych chorób skóry, krost, wyprysków, egzem, grzybic, także i innych zgoła dolegliwości – reumatyzmu oraz wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Co mówią stare księgi?
Kąpiel z wywarów kory [dębowej], dwa lub trzy razy na dzień użyta, w kilku dniach leczy świerzb, jako i inne krostowatości. Krostowatości także zadawnione potrzebują rychłego wewnętrznego zagrodzenia. Cyrulicy z pomyślnym skutkiem zażywają proszku z kory dębowej i wywarów na zastarzałe wrzody, do zasypywania i okładania ran.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt., s. 62)
Żołędzie wyłuszczone i zmielone dają napój podobny do kawy, szczególnie skuteczny dla dzieci skrofulicznych, mających wydęty żołądek i zatkanie gruczołów brzuchowych, wzmacniających system limfatyczny i trzewia, ułatwiają wydzielanie i wypróżnianie przez urynę i stolec; kiedy przeciwnie zdrowi od użycia onej dostają zatwardzenia lub zatwardzenia stolca.
Wyłuszczone żołędzie, pokrajane i wyługowane nalaniem ukropu tracą nieprzyjemną gorycz, a wtenczas spalone i utarte, mogą nawet dla zdrowych w zastępstwie kawy zamorskiej albo z dodatkiem służyć za zdrowy posiłek.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 7).


Quercus rubra – Dąb czerwony – działanie i zastosowanie zbliżone do dębu bezszypułkowego i szypułkowego.




Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
Q