środa, 26 września 2018

Xanthium – Rzepień

Xanthium – Rzepień

Xanthium strumarium – Rzepień pospolity to roślina roczna. Liście ma jajowate, szorstko owłosione, łodygę wzniesioną, rozgałęziającą się i osiągającą wysokość 20–90 cm. Kwiaty dwojakiego rodzaju: męskie, pręcikowe i żeńskie, słupkowe występują na tej samej roślinie. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu niełupki.
Występowanie: pospolity chwast krajowy, który najczęściej porasta śmietniska, przydroża, przychacia i brzegi wód.
Surowiec: ziele i korzeń.
Zawartość: alkaloidy, glikozyd ksantostrumaryna, garbniki, witamina C i związki jodu.
Działanie i zastosowanie: Wywar z korzenia (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem przez 5 minut od zawrzenia, przecedzić i pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to /środek, który można stosować pomocniczo w czerwonce.
Świeży sok wyciśnięty z ziela leczy stany zapalne skóry, natomiast przyjmowany wewnętrznie (na wodę lub cukier) po 12–15 kropli, zalecany jest w stanach zapalnych gardła. Napar z ziela stosuje się (wewnętrznie i zewnętrznie) w świądzie sromu, zapaleniu zatok i nieżycie nosa.

Inne gatunki:

Xanthium italicum – Rzepień włoski spotykany w Polsce ma działanie i zastosowanie zbliżone do rzepienia pospolitego


Xanthium spinosum – Rzepień kolczasty spotykany w Polsce ma działanie i zastosowanie zbliżone do rzepienia pospolitego.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
X