środa, 26 września 2018

Zea – Kukurydza

Zea – Kukurydza

Zea mays – Kukurydza zwyczajna należąca do rodziny traw to jedyne zboże pochodzenia amerykańskiego. Jest to okazała roślina roczna, o wysokich i masywnych źdźbłach, porośniętych dużymi równowąskimi liśćmi. Kwiaty ma dwojakiego rodzaju – męskie, skupione na szczytach łodyg w wiechowate kwiatostany i żeńskie, zebrane w kwiatostany kolbowe, wyrastające z kątów liści. Owoc to ziarniak.
Występowanie: Dzikie egzemplarze nie znane. Od najdawniejszych czasów znana w Ameryce Środkowej; w innych częściach świata powszechnie spotykana w uprawie.
Surowiec: znamiona wraz z szyjkami słupków.
Zawartość: tłuszcze, sole mineralne, olejek eteryczny, sitosterol, stigmasterol, saponiny, gorycz, witamina C, garbniki i cukry.
Działanie i zastosowanie: Kukurydza jednak to nie tylko bardzo wartościowe zboże, ale także roślina o pewnym (choć niezbyt wielkim działaniu leczniczym). Odwar ze znamion (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, gotować pod przykryciem 3–5 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 2–4 razy dziennie po 2/3 szklanki) zalecany jest jako specyfik żółcio– i moczopędny. Stosuje się go w zapaleniu nerek, kamicy moczowej, zapaleniu wątroby, zbyt skąpym wydzielaniu żółci, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, ponadto również w zapaleniu pęcherza moczowego i cewki moczowej, zapalenia gruczołu krokowego (prostata) i w kamicy moczowej.

Ustilago maydis – Głownia kukurydzy – grzyb porażający kolby kukurydzy – ma takie samo działanie i zastosowanie jak sporysz, pasożytujący na życie.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
Z