środa, 26 września 2018

Zingiber – Imbir

Zingiber – Imbir

Zingiber officinalis – Imbir lekarski jest byliną o dużych, dość sztywnych, eliptycznie lancetowatych liściach i grubym kłączu, które po wysuszeniu i zmieleniu na proszek dostarcza przyprawy kuchennej. Poza tym roślina ma również pewne znaczenie lecznicze.
Występowanie: Ojczyzną imbiru lekarskiego są ciepłe rejony Azji Wschodniej i Wyspy Oceanu Spokojnego.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: Spośród substancje biologicznie aktywnych wyodrębnionych z kłącza imbiru do najważniejszych należy olejek lotny (do 2%) i substancja odpowiedzialna za ostry smak kłącza, nosząca miano gingerolu. Ponadto z kłączy można wyodrębnić jeszcze żywice i cukry.
Działanie i zastosowanie: Posiada właściwości bakteriobójcze i może być z powodzeniem wykorzystywany jako środek konserwujący niektóre potrawy. Ponadto stosowanie go daje dobre wyniki w leczeniu zaburzeń trawienia (głów tych, którym towarzyszą wymioty).
Stosowanie go wskazane jest również w leczeniu (oczywiście pomocniczo) przewlekłego zapalenia jelit i (również pomocniczo) przy zatrzymaniu moczu, w reumatyzmie, krwotokach z macicy oraz dolegliwościach ze strony śledziony.
Mając jeszcze dodatkowo działanie wiatropędne, systematycznie stosowany jako przyprawa kulinarna, zapobiega wzdęciom.
Znaczenie przyprawowe: Jako przyprawa imbir ma bardzo szerokie zastosowanie. Można go dodawać do deserów i słodkich napojów, jak i do ostrych sosów, potraw z ryb, mięsa baraniego, wołowego, wieprzowego, dziczyzny i drobiu. Nadto uszlachetnia niektóre zupy, takie jak fasolowa, grochowa, czy kartoflanka.
Ma zastosowanie w cukiernictwie i produkcji likierów, a także słynnego piwa imbirowego (ginger–ale), w którym gustują Amerykanie. Służy też do aromatyzowania bezalkoholowych napojów chłodzących i jako dodatek do sałatek owocowych.
I wreszcie – jest to jeden z podstawowych składników ostrych wschodnich przypraw curry. Niektórzy dodają go też do marynowanych gruszek, ogórków i dyni.
Wszakże stosując go w kuchni, musimy w dawkowaniu zachować umiar, biorąc pod uwagę jego niezwykle ostry, piekący smak i pamiętając, iż w większych ilościach zabija zapach innych ziół aromatycznych.

Inne gatunki:

Zingiber cassumunar, syn.: Zingiber purpureum, Cassumunar roxburghi – Imbir żółty (czerwony) to bylina o masywnym kłączu osiągająca wysokość do 1,5 metra. Z kłącza wyrastają równowąskolancetowate liście, tworzące jak i u innych imbirów nibyłodygę, z wnętrza której wyrasta pęd kwiatostanowy, zwieńczony żółtymi kwiatami.
Występowanie: Jego ojczyzną Malezja. Uprawiany na znacznym obszarze, m.in. w Indiach i Indochinach.
Działanie i zastosowanie imbiru żółtego jest takie samo jak imbiru lekarskiego.

Zingiber mioga – Imbir mioga to bylina, której organem trwałym są bulwiaste kłącza. Z nich wyrastają okazałe szerokolancetowate liście, które zwijając się jeden wokół drugiego tworzą nibyłodygę. Z jej środka wyrasta okazały pęd kwiatostanowy zwieńczony białymi kwiatkami skupionymi w wiechowaty kwiatostan.
Występowanie: Jego ojczyzną jest Japonia.
Działanie i zastosowanie: Kłącza (a także owoce) opisywanej rośliny są jadalne. Posiadają one znaczenie lecznicze i przyprawowe. Spożywanie kłączy imbiru mioga zalecane jest w zaburzeniach trawienia, wzdęciach, nudnościach, wymiotach, a pomocniczo w przeziębieniu przebiegającym z silnym katarem i znacznie podwyższoną ciepłotą ciała.

Zingiber zerumbet – Imbir cytwarowy jest byliną bardzo przypominającą wyglądem swego niżej opisanego krewniaka – imbir lekarski.
Występowanie: Roślina ród swój wiedzie z Azji Południowo–Wschodniej, chociaż nie są znane jej dzikie egzemplarze. Jest uprawiana przede wszystkim na Półwyspie Indyjskim i w Indochinach.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: m.in. żywice, cukry i gingerol i zerumbon.
Działanie i zastosowanie: Kłącza imbiru cytwarowego są mniej ostre w smaku od kłączy imbiru lekarskiego. Spożywanie kłączy (po wysuszeniu i zmieleniu na proszek) zaleca się przy wzdęciach, jako środek wiatropędny i rozkurczowy. Ze względu na zawartość zerumbonu imbir cytwarowy znajduje zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
Z