środa, 26 września 2018

Zisiphus – Szydlica

Zisiphus – Szydlica

Zisiphus jujuba, syn.: Rhamnus zisiphus – Szydlica pospolita, zwana też głożyną, bądź jujubą pospolitą to krzew. Liście omawianej rośliny są podłużnie jajowate, kwiaty zaś nieduże, żółtawozielonkawe, skupione w baldachowate kwiatostany wyrastające z kątów liści. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu pestkowca czerwonej bądź czerwonobrązowej barwy.
Występowanie: od Europy Południowej na zachodzie, po Japonię na wschodzie.
Surowiec: owoce, nasiona.
Zawartość: witaminy, sole mineralne, garbniki.
Działanie i zastosowanie: Owoce owe są jadalne, a ponadto posiadają znaczenie lecznicze. Spożywanie ich na surowo jest zalecane w wielu najróżniejszych chorobach i dolegliwościach, m.in.: w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, astmie, grypie, anginie, kaszlu z przeziębienia. Ale także jako środek moczopędny w dolegliwościach ze strony nerek i pęcherza moczowego, a także przeciw uporczywym zaparciom.
Posiada też działanie przeciwuczuleniowe, przeciwkaszlowe, pozytywnie oddziałuje na wątrobę, śledzionę, żołądek, nerki i serce. Stosuje się go jako środek ogólnie wzmacniający, zalecany przede wszystkim w wyczerpaniu fizycznym i psychicznym, zespole chronicznego zmęczenia, nerwicach, zaburzeniach rytmu serca, bezsenności i nocnych potach.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
Z