wtorek, 2 października 2018

Paullinia – Osmęta

Paullinia – Osmęta

Paullinia cupana, syn.: Paullinia sorbilis – Osmęta, zwana także paulinią guarana, albo po prostu guaraną to krzewiasta liana o liściach parzystopierzastych. Kwitnie na biało. Z niewielkich, niedekoracyjnych kwiatów wiążą się owoce typu torebki, wewnątrz których znajdują się czarne nasiona.
Występowanie: ród swój wiedzie z tropikalnej selvy amazońskiej, gdzie rośnie dziko do dziś, chociaż – o czym warto wspomnieć – jest również uprawiana na kontynencie południowoamerykańskim.
Surowiec: nasiona.
Zawartość: „Zawiera ono [nasienie] m.in.: około 11% tłuszczu, 3% białek, 9% skrobi, do 50% włóknika i aż 4–5% kofeiny (co stawia tę roślinę – jeśli chodzi o zawartość kofeiny na pierwszym miejscu pośród wszystkich roślin, w których kofeina występuje – przyp. A.J.S.)” (Marian Rejewski, Rośliny przyprawowe i używki roślinne, Warszawa 1992, s. 277)
Działanie i zastosowanie: Z nasion paulinii guarany produkuje się pastę, z której sporządza się pobudzający napój.
Nasiona paulinni guarany zawierają aż trzykrotnie więcej kofeiny (guaraniny) niż kawa. Wyciągi z nasion stosuje się wewnętrznie w leczeniu chronicznego zmęczenia, trudności w koncentracji i nadmiernej senności.

Inne gatunki:


Paullinia yoco – Paulinia joko podobną pastę zawierającą 3–6% kofeiny, można produkować także i z nasion tego gatunku (wg.: Marian Rejewski, dz. cyt., s. 277)


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P