wtorek, 2 października 2018

Pimpinella – Biedrzeniec, anyżek, anyż

Pimpinella – Biedrzeniec, anyżek, anyż

Pimpinella anisum, syn. Anisum vulgare – Biedrzeniec anyż, zwany zwykle krótko anyżem, albo anyżkiem, to znana już od starożytności i wysoko ceniona roślina lecznicza, posiadająca ponadto niebagatelne znaczenie przyprawowe, a zatem goszcząca nie tylko w aptekach, ale i w kuchniach.
Anyż jest rośliną roczną, mogącą osiągać wysokość 25–50 cm. Liście ma trojakie: odziomkowe z kształtu nerkowate, łodygowe, złożone, o jajowatych ząbkowanych listkach, natomiast szczytowe pierzastosieczne. Tworzy sztywne wzniesione, rozgałęziające się łodygi, które wieńczą baldachowate kwiatostany złożone z licznych białych, czasami różowawych, kwiatostanów, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu rozłupni (złożonej z dwu rozłupek).
Występowanie: prawdopodobnie pobrzeża Morza Śródziemnego, skąd roślina trafiła do uprawy w licznych krajach Europy, Azji i Ameryki.
Surowiec: owoce.
Zawartość: olejek eteryczny o bardzo przyjemnym słodko–korzennym zapachu (w skład którego wchodzą m in.: anetol, metylochawikol, aldehyd anyżowy i kwas anyżowy), białka, tłuszcze, cukry, śluzy, cholina...
Działanie i zastosowanie: Owoce anyżu są pomocne w leczeniu kilku chorób. I tak m in.: stosuje się je w nieżytach żołądka i jelit, wzdęciach, niestrawności, ale także w astmie i nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu, dychawicy oskrzelowej, skąpej laktacji.
Z owoców przygotowuje się odwar: 1 ich łyżeczkę do herbaty zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, a potem gotujemy pod przykryciem 2–3 minuty i pijemy w razie potrzeby 3 razy dziennie po pełnej szklance.
Niewielkie zastosowanie medycyna ludowa znalazła też dla korzeni anyżu. Otóż odwar z nich zalecany jest w astmie, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz zwykłej chrypie.
Owoc anyżu jest także dobrym środkiem mlekopędnym, więc picie herbatki z niego wskazane jest dla matek karmiących.
Jako przyprawy owych owoców używa się do aromatyzowania słodkich wódek, likierów, budyniów, ciast, ryżu, a nawet potraw mlecznych.
Co mówią stare księgi?
Anyż. Nasienie to zazwyczaj z chlebem lub plackiem pieką, można go także dostać w cukrze usmażone. Małym dzieciom daje się na proch starte na koniec noża z cukrem, lub w polewce na rozpędzenie wiatrów.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt., s. 15)

Inne gatunki:

Pimpinella major – Biedrzeniec większy – ma podobną zawartość, działanie i zastosowanie jak biedrzeniec mniejszy.

Pimpinella nigra – Biedrzeniec czarny – ma podobną zawartość, działanie i zastosowanie jak biedrzeniec mniejszy.

Pimpinella saxifraga – Biedrzeniec mniejszy to bardzo pospolita bylina. Jej organem trwałym jest masywny nieregularnie poskręcany korzeń. Biedrzeniec tworzy wzniesione, rozgałęziające się „krzaczki”. Wierzchołki pędów wieńczą baldachowate kwiatostany złożone z setek drobniutkich białych kwiatuszków. Kwiaty po zapyleniu wydają owoce typu podwójnej rozłupki. Biedrzeniec mniejszy tworzy dwa rodzaje liści: odziomkowe oraz łodygowe. Te ostatnie są bardzo silnie powcinane.
Występowanie: powszechnie na terenie całej Polski
Surowiec: korzeń; korzenie wykopuje się albo na wiosnę, albo na jesieni. Po wysuszeniu bezwzględnie musimy przechowywać je w szczelnie zamkniętych słoikach.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny (o swoistym niezbyt miłym zapachu), furanokumaryny i sporo garbników.
Działanie i zastosowanie: Korzeń biedrzeńca jest przede wszystkim doskonałym środkiem wykrztuśnym oraz rozkurczowym. Zaleca się go w astmie, schorzeniach górnych dróg oddechowych, ale także i przy wzdęciach, biegunce, bólach żołądka spowodowanych przejedzeniem. Poza tym używa się go w zapaleniu pęcherza moczowego, kamicy moczowej i dnie. Jako lekarstwo stosowane do wewnątrz używa się odwar z połowy łyżeczki do herbaty drobno pokruszonych korzeni, które zalewa się 1 szklanką wody i gotuje pod przykryciem przez 5 minut od momentu zawrzenia. Ów odwar pijemy w niewielkich dawkach, po 1–2 łyżek stołowych dwa razy dziennie. W tym miejscu uwaga: dawkowania należy przestrzegać bardzo ściśle, bowiem zbyt wielkie ilości leku bardzo niekorzystnie wpływają na nerki. Tego samego odwaru używa się także i zewnętrznie, do przemywań gardła i skóry w ich stanach zapalnych.
Co mówią stare księgi?
Roślina ta ma zapach ostry, przenikający; korzeń jej wrzecionowaty, zewnątrz żółty, wewnątrz biały, świeży mocno kozłem trąci; pełen błękitnego soku, żuty wzbudza mocne palenie w gębie, ma własności rozrzedzające i wzmacniające, w chorobach piersi i żołądka wielce pomocne. Wieśniacy używają mocnego odwaru z pomyślnym skutkiem przeciw febrze zimnej. Korzenie i ziele w wodzie gotowane, osłodzone miodem, służą do płukania w zapaleniach gardła; korzeń moczony w gorzałce udziela jej koloru pięknego niebieskiego. Biedrzeniec jest ulubioną i zdrową, i mleko sporzącą paszą dla bydląt.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s. 71).


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P