wtorek, 2 października 2018

Pinus – Sosna

Pinus – Sosna

Pinus silvestris – Sosna zwyczajna to piękne i okazałe drzewo. Liście mają postać igieł wyrastających z pączków po 2. Jako roślina jednopienna, lecz rozdzielnopłciowa, na tych samych egzemplarzach posiada kwiaty męskie i żeńskie. Owocem jest szyszka z licznymi oskrzydlonymi orzeszkami (nasionami) we wnętrzu.
Występowanie: umiarkowana strefa klimatyczna Europy i Azji.
Surowiec: młode pączki, niedojrzałe szyszki oraz żywica.
Zawartość: w pączkach i szyszkach m.in.: żywice, kwasy organiczne i witamina C.
Działanie i zastosowanie: z pączków przygotowuje się doskonały i bardzo skuteczny syrop przeciwkaszlowy. Aby go otrzymać łączymy ze sobą równe wagowo części pączków i miodu pszczelego i gotujemy do zawrzenia, następnie zaś przecedzamy i mamy lek gotowy do użycia. Zażywa się go 2–3 razy dziennie po 1 łyżeczce do herbaty.
Kąpiele w odwarze z młodych szyszek bądź igieł sosnowych działają wzmacniająco, odświeżająco i lekko pobudzająco, są zalecane dla osób starszych i wyczerpanych psychicznie oraz fizycznie. Stosuje się je też w rwie kulszowej, artretyzmie, reumatyzmie, zapaleniu oskrzeli i zatok, złym krążeniu, nerwobólach, zapaleniu płuc i astmie.
Żywicy sosnowej natomiast używa się do sporządzania maści skutecznej w odmrożeniach i do nacierania obolałych stawów w chorobie reumatycznej.
Odwar z igieł stosuje się wewnętrznie w chorobach układu moczowego, oddechowego, oraz dolegliwościach ze strony pęcherzyka żółciowego.

Inne gatunki:

Pinus cembra – Sosna limba to drzewo rodzące jadalne orzeszki, które wykorzystuje się tak samo jak orzeszki cedru syberyjskiego. Jest mniej okazałe od tego ostatniego. Dorasta do 10–20 metrów wysokości. Jej ojczyzną jest Europa.
Działanie i zastosowanie – takie samo jak cedru syberyjskiego.

Pinus cembra var. sibirica, vel Pinus sibirica – Cedr syberyjski to potoczna, popularna nazwa pięknego drzewa, które tak naprawdę jest syberyjską odmianą sosny limby (Pinus cembra). Jest to dość okazałe drzewo, osiągające wysokość do 35 metrów. Liście mają postać igieł, które są skupione po 5 w pęczkach. Igły te są i krótsze i grubsze od igieł sosny limby. Podobnie zresztą jest z szyszkami, które osiągają do 13 cm długości. Wewnątrz nich znajdują się okazałe nasiona (do 10 cm średnicy) , zwane „orzeszkami cedrowymi”.
Występowanie: Tajga syberyjska, północne rejony Chin.
Surowiec: młode pączki, niedojrzałe szyszki, żywica, nasiona.
Zawartość: w pączkach i szyszkach m.in.: żywice, kwasy organiczne i witamina C, w nasionach zaś olej.
Działanie i zastosowanie: „orzeszki cedrowe” są bardzo smaczne i stanowią przedmiot handlu. Występuje w nich dużo (około 40%) tłuszczu, który jest jadalny, ale ma także (podobnie zresztą jak drewno) zastosowanie techniczne. Z pączków przygotowuje się doskonały i bardzo skuteczny syrop przeciwkaszlowy. Aby go otrzymać łączymy ze sobą równe wagowo części pączków oraz miodu i mamy lek gotowy do użycia. Zażywa się go 2–3 razy dziennie po 1 łyżeczce do herbaty.
Kąpiele w odwarze z młodych szyszek bądź igieł sosnowych działają wzmacniająco, odświeżająco i lekko pobudzająco, są zalecane dla osób starszych i wyczerpanych fizycznie oraz psychicznie
Żywicy natomiast używa się do sporządzania maści skutecznej w odmrożeniach i do nacierania obolałych stawów w chorobie reumatycznej (takie samo zastosowanie ma również tłuszcz pozyskiwany z nasion).

Pinus contorta – działanie i zastosowanie takie jak sosny zwyczajnej.

Pinus edulis – działanie i zastosowanie takie jak sosny zwyczajnej.

Pinus koraraiensis – Sosna koreańska to drzewo osiągające do 30 metrów wysokości. Koronę ma dość luźną, pędy owłosione. Z pąków, które są lepkie od żywicy, wyrasta po pięć igieł, o imponującej długości, mogących dorastać nawet do 20 cm (chociaż zwykle są krótsze), szorstkich po brzegach, barwy zielonej, ale o wyraźnym niebieskawym odcieniu. Duże szyszki (10–15 cm długości) zawierają także duże, jadalne nasiona, „orzeszki” długie na 1,5 cm.
Występowanie: wiedzie swój ród z Korei, Japonii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. W uprawie można ją oczywiście spotkać także i w innych rejonach świata.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak sosny zwyczajnej.

Pinus mungo – Sosna górska – olejek stosuje się w bronchicie, astmie, zapaleniu górnych dróg oddechowych.

Pinus palustris – Sosna błotna – olejek i żywice stosuje się zewnętrznie w reumatyzmie i czyraczności.

Pinus pinea – Sosna pinia będąca sosną rosnącą w basenie Morza Śródziemnego również rodzi jadalne orzeszki. Jej orzeszki (zawierające do 60% tłuszczu) zamknięte są w szyszkach, które dojrzewają aż trzy lata.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak cedru syberyjskiego.

Pinus ponderosa – działanie i zastosowanie takie jak sosny zwyczajnej.

Pinus strobus – działanie i zastosowanie takie jak sosny zwyczajnej.


Pinus taeda – działanie i zastosowanie takie jak sosny zwyczajnej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P