wtorek, 2 października 2018

Plectranthus – Plektrantus

Plectranthus – Plektrantus

Plectranthus fruticosus, syn.: Coleus fruticosus – Plektrantus jest rośliną prawie nie znaną i niezmiernie rzadko goszczącą na parapetach naszych okien, chociaż z wielu względów zasługującą na szersze rozpowszechnienie. Jest to bylina o miękkich, liściach bardzo przypominająca swym wyglądem mierznicę czarną. Organ trwały opisywanej rośliny stanowi zdrewniałe i mocno rozgałęzione kłącze. Z niego to wyrastają okazałe, wzniesione, mogące osiągać do 100 cm wysokości, pędy. Pokrywają je podługowatojajowate liście o ząbkowanych brzegach i zaostrzonych końcach. Kwiaty są niepozorne i niedekoracyjne, wargowe, drobne, niebieskolila.
Występowanie: Ojczyzną plektrantusa jest południe kontynentu afrykańskiego, gdzie dziś jeszcze spotkać go można na naturalnych stanowiskach w stanie dzikim.
Surowiec: ziele.
Zawartość: olejek eteryczny, sole mineralne, gorycze.
Działanie i zastosowanie: Dawniej posiadał pewne znaczenie użytkowe – dzięki intensywnemu zapachowi wydzielanemu przez liście stosowany był do zwalczania moli, a jako roślina lecznicza w kuracjach przeciwreumatycznych.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dziś skorzystać z jego właściwości. Chociaż istnieją o wiele skuteczniejsze środki przeciwreumatyczne, to może i lek przygotowany na bazie plektrantusa pomoże niektórym. Jest nim nalewka.
Ową nalewkę alkoholową przyrządza się w sposób następujący: wagowo musi być trzy razy więcej spirytusu niż świeżych lici tej rośliny. Po zalaniu ich alkoholem, zamykamy szczelnie naczynie i ustawiamy je na 3–4 tygodnie w ciemnym i ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu płyn zlewamy do butelek z ciemnego szkła i dokładnie korkujemy, aby nie zwietrzał.
Tą nalewką nacieramy chore stawy, po czym owijamy je suchym płatem flaneli i obwiązujemy, aby się nie zsunął. Absolutnie nie wolno robić okładów z nalewki plektrantusowej, bo mogłoby to spowodować poparzenie skóry. Zabieg najlepiej wykonywać na noc. Oczywiście trudno oczekiwać, abyśmy w ten sposób mogli całkowicie pozbyć się reumatyzmu, ale przynajmniej powinny nieco ustąpić najbardziej przykre objawy.
Nalewka ma również podobne zastosowanie przy bólach mięśni, czy w zapaleniu korzonków nerwowych.
Nie wolno jednak zapominać o najważniejszym, iż można ją stosować wyłącznie pomocniczo, a nie zamiast lekarstw czy zabiegów leczniczych zalecanych przez lekarzy reumatologów.

Inne gatunki:

Plectranthus amboinicus, syn. Coleus amboinicus – pochodzi z południowo–wschodniej Azji – zapachem przypomina może nieco szałwię. Roślinę wykorzystuje się przede wszystkim jako przyprawę kulinarną. Poza tym naparem z liści leczy się astmę, zapalenie górnych dróg oddechowych i przeziębienie.


Plectranthus barbatus, syn.: Coleus barbatus – zapachem przypomina kamforę, korzystnie wpływa na pracę serca i poprawia krzepliwość krwi.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P