wtorek, 2 października 2018

Plantago – Babka

Plantago – Babka

Plantago lanceolata – Babka lancetowata to bylina o wysokości od do 50 cm. Liście ma lancetowate, a barwa jej kłosowatych kwiatostanów jest żółtawa. Owoc to torebka dwunasienna.
Występowanie: pospolita roślina krajowa, Europa, Azja.
Surowiec: liście i nasiona.
Zawartość: w liściach znajduje się glikozyd aukubina, gorycze, alkaloidy, prowitamina A, witaminy C i K oraz kwasy organiczne, śluzy, enzymy i krzemionkę; w nasionach występują zaś: olej tłusty, dużo śluzów i węglowodany.
Działanie i zastosowanie: Jest to bardzo stara roślina lecznicza. W starożytności używano jej jako leku o działaniu wykrztuśnym i moczopędnym, stosując go również do leczenia biegunki i czerwonki. Świeży sok wykorzystywano (medycyna ludowa czyni to nadal) do przykładania na miejsca użądlone przez osy albo pszczoły.
Wielu z nas w dzieciństwie przykładało liście babki na jakieś drobne skaleczenie czy otarcia naskórka. Babka bowiem zdobyła sobie największą sławę dzięki temu, iż jej liści można użyć jako opatrunku. Ale przecież to nie wszystkie właściwości lecznicze jakie ona posiada.
Zmiażdżonych świeżych liści (lub ostatecznie odwaru z ususzonych) można używać do okładów na zranienia (szczególnie zropiałe), obrzęki i oparzenia. Odwarem płucze się gardło i jamę ustną w ich stanach zapalnych i anginie, a oczy przemywa przy zapaleniu spojówek.
Napary z liści babki lancetowatej to doskonały środek do leczenia nieżytu przewodu pokarmowego i niedokwaśności. Można je stosować również chorobach górnych dróg oddechowych, ponieważ posiadają działanie wykrztuśne. W tym przypadku zaleca się napar z 1 łyżeczki suszu na szklankę wrzątku (parzyć pod przykryciem 15–20 minut), który pije się 2–3 razy dziennie.
Dobrym środkiem jest również syrop przeciwkaszlowy, który możemy przygotować sami z równych wagowo części świeżego soku wyciśniętego ze zdrowych liści i cukru (a jeszcze lepiej miodu). Pije się go po 1 łyżeczce do herbaty 2–3 razy dziennie.
Medycyna ludowa zaleca herbatkę z liści babki jako środek przeciw krwiopluciu, krwotokom (o różnym pochodzeniu), czerwonce, biegunce, zimnicy, chorobom nerek i pęcherza. Maceratu natomiast do płukania głowy przeciw łupieżowi. Przygotowuje się go z 2 łyżek stołowych suszu i 1 litra zimnej przegotowanej wody. Liście maceruje się przez 12 godzin (w temperaturze pokojowej), później płyn odcedza i używa do mycia.
Nasiona babki lancetowatej mają tylko jedno zastosowanie – jako środek łagodnie przeczyszczający.

Inne gatunki:

Plantago arenaria – Babka piaskowa, działanie i zastosowanie jak babki średniej.

Plantago asiatica – Babka azjatycka jest bardzo podobna do babki zwyczajnej. Stosuje się ją jako lek przeciwgorączkowy, przeciwzapalny, przeciwkaszlowy, przeciwkrwotoczny i moczopędny. Zaleca się ją (wewnętrznie) w grypie, anginie, zapaleniu płuc, stanach zapalnych nerek, moczowodów i pęcherza moczowego. Zewnętrznie natomiast do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.

Plantago indica – Babka indyjska, działanie i zastosowanie jak babki średniej.

Plantago major – Babka zwyczajna to niezbyt okazała bylina dorastająca w sprzyjających warunkach do 40 cm wysokości. Tworzy rozetkę liści odziomkowych, dość dużych, z kształtu szerokojajowatych, na końcach zaostrzonych, spomiędzy których wyrastają sztywne wzniesione pędy kwiatostanowe zwieńczone bardzo drobnymi kwiatuszkami skupionymi w kłosowate kwiatostany barwy ciemnobrunatnej.
Występowanie: Europa, Azja, w Polsce pospolita.
Surowiec: liście i nasiona.
Zawartość: w liściach znajduje się glikozyd aukubina, gorycze, alkaloidy, prowitamina A, witaminy C i K oraz kwasy organiczne, śluzy, enzymy i krzemionkę; w nasionach występują zaś: olej tłusty, dużo śluzów i węglowodany.
Działanie i zastosowanie: identyczne jak babki lancetowatej.
Co mówią stare księgi?
Używał jej już Dyoskorides i Galen w różnych krwi płynieniach, w dyssynteryach i biegunkach, co też nowsi lekarze po nich potwierdzili. Boyle liśćmi gotowanymi z wodą, wstrzymywał bardzo skutecznie womity (wymioty – A.J.S.) i krwi płynienia (...) Gotowanymi w rosole liśćmi, uparte nader biegunki leczył sławny szwedzki lekarz Rozestein (...). Użycie tej rośliny jest dwojakie, albo wziąwszy garść dobrą liści zagotowanych kilka razy z kwartą wody, przecedziwszy pić po małej szklaneczce cztery razy na dzień, to jest dwa razy do południa, a drugie dwa razy do wieczora, albo też nie gotując ich, nalać tyleż wrzącej wody na ilość pomienioną: po naciągnięciu dobrze, tymże sposobem używać. Pospolicie lud wiejski przykłada liście świeże na zagojenie ran małych i dobrych doznaje skutków.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 38)

Plantago media – Babka średnia to nasza rodzima roślina. Liście ma okazałe, eliptyczne, dłuższe niż szersze, nieco owłosione, zwykle siedzące, bądź krótkoogonkowe, zebrane w rozetę. Z jej środka wyrasta krótki walcowaty kłos, zebrany z miniaturowych kwiatuszków o fioletowej barwie pręcików. Owocem jest torebka, zawierająca w swym wnętrzu czarne nasiona. Roślina nie jest zbyt okazała, bo dorastająca maksymalnie do 40 cm.
Występowanie: Europa, Azja, w Polsce pospolita, spotkać ją można (najczęściej) na miedzach i trawiastych stokach wzgórz.
Surowiec: liście i nasiona.
Zawartość: liście – między innymi: glikozyd aukubina, alkaloidy, witaminy (najwięcej A, C i K), kwasy organiczne, śluzy, enzymy i krzemionkę; nasiona – wyodrębnić z nich można przede wszystkim węglowodany, bardzo dużo śluzów i olej tłusty.
Działanie i zastosowanie: Liście przykłada się na zranienia i oparzenia. Herbatka z suszu stosuje się m.in. w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła (1 łyżeczka na 1/2 szklanki wrzącej wody, parzyć pod przykryciem około 10 minut, przecedzić i płukać). Tą samą herbatką można także przepłukiwać oczy, jeśli wystąpi zapalenie spojówek.
Taż sama herbatka może służyć do płukania kobiecych narządów rodnych, zaleca się ją także pić w krwotokach o różnego pochodzenia.
Nasiona babki maja wyłącznie jedno zastosowanie – jako środek łagodnie przeczyszczający.

Plantago ovata – Babka jajowata, działanie i zastosowanie jak babki średniej.

Plantago patagonica – gatunek południowoamerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do babki zwyczajnej.

Plantago psyllium – Babka płesznik to roczna roślina, osiągająca wysokość do 35–40 cm. Wyglądem nie przypomina swych krewniaczek rosnących w Polsce. Liście ma równowąskie, sztywne, wzniesioną rozgałęziającą się łodygę i kłosowate kwiatostany złożone z maleńkich kwiatuszków. Po przekwitnięciu zawiązują się z nich owoce w kształcie torebki, zawierające drobne nasiona. Cała roślina jest owłosiona.
Występowanie: dziko rośnie w krajach basenu Morza Śródziemnego, natomiast uprawia się ją także i w innych okolicach, m in.: w Azji Południowo–Wschodniej, Australii, na Ukrainie.
Surowiec: liście, nasiona.
Zawartość: w liściach znajduje się glikozyd aukubina, gorycze, alkaloidy, prowitamina A, witaminy C i K oraz kwasy organiczne, śluzy, enzymy i krzemionkę; w nasionach występują zaś: olej tłusty, dużo śluzów i węglowodany.
Działanie i zastosowanie: Sok z liści stosuje się w nieżycie żołądka, niedokwaśności i jako środek wykrztuśny; śluz pozyskany z namoczonych w wodzie nasion, a potem wysuszony, stosuje się jako specyfik przeczyszczający, pomocny też w leczeniu zapalenia okrężnicy.
Co mówią stare księgi?
(...) Nasienie (...) dojrzałe dobrze, wykruszone i wyczyszczone zachowuje się na użytek następujący. Klej z tego nasienia dwojakim zwykł się wyciągać sposobem. Pierwszy, wziąwszy na łyżeczkę od kawy, albo dwie szczypty nasienia przytłuc trochę i nalać wody wrzącej pół kwarty, mieszając często aż woda wyciągnie część z nasienia kleistą, przestygnie, po czem przecedzić. Można używać tego kleju po łyżce, lub też za napój ordynaryjny z wielkim skutkiem na uśmierzenie kaszlów suchych, osłodziwszy go miodem, bez dodatku zaś miodu, na wstrzymanie biegunek i dyssynteryi. (...) Drugi sposób wyciągnienia jest ten, wziąwszy pomienioną ilość nasienia utłuc dobrze w moździerzu, z razu dolewając z wolna wody nie więcej jak szklankę (...) mieszać aż się wszystka woda zmiesza, przecedzić przez chustę i mocno wycisnąć. Kleik ten leczy osobliwie zapalenie oczów, gdy takowe z zaprószenia oka wynika. (...) Na koniec (...) używał tego kleju Homel (...) płucząc nim zapalenie gardła, osobliwie po zaziębieniach, one uśmierza. (...) Wspomina Alpiniusz, iż Egipcjanie doznają wielkich skutków tego nasienia (...) na zapalenie płuc, na żółciowe febry i maligny, z którem sobie tak postępują. Biorą pierwej wodę z jęczmieniem gotowaną, do tej sypią nasienie, robiąc klej pierwszym tu nadmienionym sposobem, osłodziwszy go cukrem, piją za napój ordynaryjny, który chłodząc posila, bez poruszenia i powiększenia krwi krążenia.” (J. Dziarkowski, Wybór roślin kraiowych dla okazania skutków lekarskich ku użytkowi domowemu, Warszawa 1803, s. 39–41)

Plantago rugeli – działanie i zastosowanie zbliżone do babki azjatyckiej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P