wtorek, 2 października 2018

Pisum – Groch

Pisum – Groch

Pisum sativum – Groch cukrowy to po prostu odmiana grochu zwyczajnego. Jest to pnąca roślina roczna. Pędy grochu mogą osiągać do 25–80 centymetrów długości. Liście ma pierzaste, złożone z jajowatych zaostrzonych listków. Posiada wąsy czepne, dzięki którym wspina się po podporach. Kwiaty ma motylkowe dość okazałe, barwy białej, po przekwitnięciu wiążące się w owoce typu strąka z kulistymi nasionami w środku.
Owe nasiona stanowią bardzo wartościowe pożywienie, a u odmiany cukrowej zjada się także całe, niedojrzałe strąki. W tym miejscu wspomnieć należy, iż groch dzieli się wyraźnie na dwie grupy: łuskową – posiadającą wewnątrz strąków „pergaminową” wyściółkę, przeszkadzającą w ich zjadaniu na surowo, oraz cukrową, owej wyściółki pozbawioną.
Dalej groch różni się też siłą wzrostu. Są odmiany karłowe dorastające najwyżej do 40 centymetrów i wysokie, owe 40 centymetrów przekraczające. Różny też może być kształt i wygląd nasion. Są odmiany o nasionach białawych, żółtawych i zielonkawych, gładkich i pomarszczonych.
Groch można uprawiać na prawie każdej glebie, bo nie jest rośliną wymagającą. Sieje się go w drugim roku po nawozie, jak najwcześniej na wiosnę, gdy tylko ziemia rozmarznie i dostatecznie obeschnie, tak iż da się ją uprawiać.
Występowanie: pochodzi z południowo–zachodniej części Azji oraz wschodnich pobrzeży Morza Śródziemnego, poza tym w uprawie.
Surowiec: nasiona, strąki.
Zawartość: białko, węglowodany, prowitaminę A, witaminy z grupy B i sole mineralne (żelazo i fosfor).
Działanie i zastosowanie: Groch nie jest rośliną leczniczą, lecz tylko dietetyczną, zalecaną w hipercholesterolemii..


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P