wtorek, 2 października 2018

Polemonium – Wielosił

Polemonium – Wielosił

Polemonium coreuleum – Wielosił błękitny to bylina kłączowa. Roślina dorasta do 50–100 cm wysokości. Tworzy łodygi dęte, wzniesione, prawie wcale nie rozgałęziające się. Liście ma nieparzystopierzaste. Zbudowane z podłużnych, lancetowatych listków. Kwiaty ma niezbyt okazałe, jednak dość dekoracyjne, w barwach od niebieskiej do fioletowej. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu torebki.
Występowanie: leśne obszary Syberii. Jej naturalne stanowiska to tereny podmokłe i wilgotne łąki.
Surowiec: korzenie i kłącza.
Zawartość: saponiny.
Działanie i zastosowanie: Odwar z korzeni i kłączy (1 łyżeczka rozdrobnionego suszy, na 1 szklankę wody, gotować pod przykryciem 5 minut, odcedzić, pić 3 razy dziennie po 1/4 szklanki) zalecany jest jako środek wykrztuśny, uspokajający i przeciwpadaczkowy. Pomocniczo można go zażywać w bezsenności i depresji. Wreszcie – jako słaby środek przeciwbólowy.

Inne gatunki:


Polemonium reptans – Wielosił rozesłany – wywar z kłącza stosuje się w zapaleniu górnych dróg oddechowych, gruźlicy płuc, przeziębieniu, grypie i anginie.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P